Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж, като се позова на по-бързо от очакваното намаляване на инфлацията.
Главният икономист Пиер-Оливие Гуриншас изтъкна тази положителна тенденция по време на брифинг за пресата в Йоханесбург, като подчерта устойчивостта на световната икономика.
МВФ прогнозира 3.1% глобален растеж за 2024 г., което е повече от предишната му оценка. Въпреки това Гуриншас предупреди за продължаващи рискове, като геополитическо напрежение и смущения в корабоплаването в Червено море.
Междувременно икономиката на еврозоната се сви с 0.3% през последното тримесечие на 2023 г., отбелязвайки шестото поредно тримесечие на минимален растеж. Въпреки това тя едва избегна рецесия, като МВФ преразгледа надолу прогнозата си за растежа в региона. Икономистите очакват слаб растеж в еврозоната до 2024 г.
Кратките актуализации от цял свят сочат забавяне на инфлацията в Германия до 3.1% през януари и прогнозен темп на растеж от 6.5% за икономиката на Индия през предстоящата финансова година.
Канадската икономика вероятно отбеляза растеж през декември, а потребителското доверие в САЩ достигна двугодишен връх през януари. Южнокорейският износ нарасна за четвърти пореден месец, а Нигерия девалвира валутата си за втори път в рамките на осем месеца.
Освен това през последното тримесечие на 2023 г. в САЩ бе отчетена по-висока от очакваното производителност на труда. В световното производство се наблюдаваха смесени резултати, като в САЩ поръчките се увеличиха, но в Китай търсенето беше слабо.
Английската централна банка запази стабилни лихвените си проценти, а Световната търговска организация сигнализира за потенциални низходящи ревизии на оценките си за растежа на търговията със стоки.
Освен това Нгози Оконджо-Ивеала от СТО обсъди предизвикателствата пред глобализацията в Давос по-рано тази година.
В заключение може да се каже, че въпреки преразглеждането на прогнозите за глобалния икономически растеж от МВФ в посока на повишение, продължават да съществуват предизвикателства и несигурност, особено в региони като еврозоната. Световната икономика остава чувствителна към геополитическото напрежение и прекъсванията на световните търговски пътища.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.