Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж, като се позова на по-бързо от очакваното намаляване на инфлацията.
Главният икономист Пиер-Оливие Гуриншас изтъкна тази положителна тенденция по време на брифинг за пресата в Йоханесбург, като подчерта устойчивостта на световната икономика.
МВФ прогнозира 3.1% глобален растеж за 2024 г., което е повече от предишната му оценка. Въпреки това Гуриншас предупреди за продължаващи рискове, като геополитическо напрежение и смущения в корабоплаването в Червено море.
Междувременно икономиката на еврозоната се сви с 0.3% през последното тримесечие на 2023 г., отбелязвайки шестото поредно тримесечие на минимален растеж. Въпреки това тя едва избегна рецесия, като МВФ преразгледа надолу прогнозата си за растежа в региона. Икономистите очакват слаб растеж в еврозоната до 2024 г.
Кратките актуализации от цял свят сочат забавяне на инфлацията в Германия до 3.1% през януари и прогнозен темп на растеж от 6.5% за икономиката на Индия през предстоящата финансова година.
Канадската икономика вероятно отбеляза растеж през декември, а потребителското доверие в САЩ достигна двугодишен връх през януари. Южнокорейският износ нарасна за четвърти пореден месец, а Нигерия девалвира валутата си за втори път в рамките на осем месеца.
Освен това през последното тримесечие на 2023 г. в САЩ бе отчетена по-висока от очакваното производителност на труда. В световното производство се наблюдаваха смесени резултати, като в САЩ поръчките се увеличиха, но в Китай търсенето беше слабо.
Английската централна банка запази стабилни лихвените си проценти, а Световната търговска организация сигнализира за потенциални низходящи ревизии на оценките си за растежа на търговията със стоки.
Освен това Нгози Оконджо-Ивеала от СТО обсъди предизвикателствата пред глобализацията в Давос по-рано тази година.
В заключение може да се каже, че въпреки преразглеждането на прогнозите за глобалния икономически растеж от МВФ в посока на повишение, продължават да съществуват предизвикателства и несигурност, особено в региони като еврозоната. Световната икономика остава чувствителна към геополитическото напрежение и прекъсванията на световните търговски пътища.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.