Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозата си за световната икономика през следващата година.
Това понижение се дължи на последиците от войната в Украйна, глобалната инфлация, която изисква повишаване на лихвените проценти, и забавянето на растежа в Китай.
„Накратко, най-лошото тепърва предстои и за много хора 2023 г. ще се усеща като рецесия“, заяви главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчас.
МВФ, който е основната финансова институция на ООН, сега прогнозира, че световният растеж ще се забави през следващата година с 2.7% – по-малко от 2.9%, оценени още през юли, и по-малко от прогнозирания за тази година растеж от 3.2%.
Гуринчас заяви, че има около 25% вероятност глобалният растеж през 2023 г. да бъде около 2%, докато има 10-15% вероятност всъщност ръстът на производството да бъде дори по-нисък от 1%.
„2% е много ниско число“, каза Гуринчас пред Yahoo Finance.
От 1970 г. насам сме имали такъв ръст само около пет пъти. И всеки път, когато сме имали това, ако погледнете, това са 1973 г. – шокът от цените на петрола, 1981 г. и дезинфлацията на Волкер, финансовата криза от 2008 г. Всички те са се запечатали в колективната ни памет като времена на трудности.
Очаква се повече от една трета от световната икономика да се свие през тази или следващата година, а трите най-големи икономики – на САЩ, Европейския съюз и Китай – да продължат да се забавят.
МВФ очаква растежът в САЩ да достигне 1.6 % през тази година – с 0.7 % по-нисък от прогнозата му от юли – и ръст от 1% през 2023 г.
МВФ отбелязва, че нахлуването на Русия в Украйна продължава да дестабилизира световната икономика, като води до тежка енергийна криза в Европа, която рязко увеличава разходите за живот и вреди на икономиката.
От институцията предупреждават, че рискът от неправилно управление на паричната, фискалната или финансовата политика е нараснал рязко, а финансовите пазари показват признаци на напрежение. Прекаленото затягане на политиката може да тласне световната икономика към ненужно тежка рецесия.
Същевременно МВФ отбелязва, че е важно държавите да повишат лихвените проценти и да овладеят инфлацията, тъй като предварителното повишаване на лихвените проценти и агресивното затягане на паричната политика е от решаващо значение за поддържане на дългосрочните инфлационни очаквания под контрол. Като цяло МВФ одобри подхода на Федералния резерв към паричната политика.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще бъде доминантната форма на пари – Л. Лепард
„Ние се чувстваме много добре с паричната политика, която в момента се предвижда от Федералния резерв и която е оценена на пазарите“, заяви Тобиас Адриан, директор на МВФ за капиталовите пазари и паричната политика, пред Yahoo Finance Live.
Смятаме, че това е необходимо, за да се понижи инфлацията. За да се понижи инфлацията, трябва да се забави икономическата активност до известна степен. Надяваме се, че това ще бъде меко приземяване или дори ако се стигне до рецесия, тя може да бъде плитка.
МВФ прогнозира, че глобалната инфлация ще достигне своя връх в края на тази година, но ще остане висока за по-дълго време, отколкото се очакваше досега. Инфлацията би трябвало да достигне 8.8% през тази година, след което да се понижи до 6.5% през следващата година, а до 2024 г. да спадне до 4.1%.
Също така бяха споделени предупреждения, че рисковете за стабилността на световната финансова система са се „влошили съществено“. Международният орган заяви, че пазарната ликвидност се е влошила във всички ключови класове активи и че съществува повишен риск от значителна волатилност, катализирана от условия на ниска пазарна ликвидност.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.