Напоследък около цифровите (или дигиталните) валути на централните банки (CBDC) има много шум, като идеята повдига известни въпроси и поражда редица притеснения.
Тази концепция се лансира като потенциално решение на проблемите, с които се сблъскват традиционните фиатни валути.
CBDC обаче имат и друга страна, която често се пренебрегва от мнозинството – техният потенциал да позволят масово наблюдение. В тази статия ще разгледаме рисковете, свързани с тези валути и причините, поради които те биха могли да бъдат инструмент на правителствата за проследяване и наблюдение на техните граждани.
Това са цифрови версии на традиционните фиатни валути, емитирани и подкрепени от централни банки. Предназначени са да се използват като средство за обмен и съхранение на стойност, подобно на парите в брой. CBDC се различават от криптовалутите като Биткойн, които са децентрализирани и не са подкрепени от централен орган.
Един от основните рискове е, че дигиталните валути на централните банки биха могли да позволят на правителствата да проследяват и контролират своите граждани по начини, които понастоящем не са възможни с традиционните фиатни валути.
Тъй като те са цифрови, те могат лесно да бъдат проследявани. Това означава, че всяка транзакция, извършена със CBDC, може да бъде наблюдавана от правителството.
Освен това те могат да се използват за въвеждане на отрицателни лихвени проценти, което ще изисква от гражданите да плащат на централната банка, за да държи парите им. Това би могло да доведе до засилване на държавния контрол върху финансовите решения на гражданите в прекомерен смисъл. В допълнение, това би могло да окаже натиск върху дребните бизнеси.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Какво може да предстои догодина? – Майкъл ван де Поуп
Съществуват няколко начина, по които CBDC могат да се използват за тази цел:
Като цяло е важно внимателно да се обмислят потенциалните последици от CBDC, включително рисковете за личната свобода и финансовата стабилност, преди да се приемат.
Важно е също така физическите лица да са наясно с възможността CBDC да се използват по начини, които биха могли да ограничат способността им да държат и използват собствените си пари.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.