Нарастването на броя на престъпленията, свързани с криптовалути, се превръща в сериозен проблем, който представлява заплаха за общественото доверие и възпрепятства широкото разпространение на дигиталните активи.
Престъпниците използват все по-усъвършенствани методи, за да избегнат разкриване и задържане, като престъпността, свързана с различни вериги, се очертава като значителен проблем.
Дружеството отбеляза, че престъпността в крос веригите се разширява с по-бързи темпове, отколкото се очакваше преди.
Последните данни на Elliptic разкриват, че през 2023 г. между веригите са изпрани незаконни активи на стойност над $7 милиарда. Това надхвърля по-ранната прогноза на фирмата за $6.5 милиарда до края на годината, което показва по-бърз темп на растеж.
За да подчертае още повече нарастването на престъпността между веригите, Elliptic отбеляза, че цифрата за предходната година е била $4.1 милиарда, което е почти половината от сумата, изпрана през 2023 г. досега.
Elliptic обяснява рязкото нарастване на тази престъпност с факта, че много решения за анализ на блокчейн не разполагат с възможност за проследяване и наблюдение на потока от средства, след като те бъдат прехвърлени в друга верига. Освен това компанията изрази загриженост относно това, че някои доставчици на услуги за крос вериги не прилагат стандартите опознаване на клиентите (KYC).
В резултат на това тези злонамерени участници могат да направят дейностите си трудни за проследяване, като често превключват между активите или веригите, както споделиха от Elliptic.
Сред различните видове престъпления, водещи до изпиране на пари в крос вериги, кражби, измами и Понци схеми, групата Lazarus демонстрира най-значително увеличение от 2022 г., със скокове от съответно 103%, 243% и 168%.
Макар че конкретните видове престъпления водят до голяма част от ръста на прането на пари в крос вериги през тази година, органите предприемат действия, насочени по-специално срещу THORSwap.
Крос-верижната децентрализирана борса THORSwap изненада крипто общността, като обяви, че нейният фронт-енд ще влезе в “режим на поддръжка” на 6 октомври. Това решение беше продиктувано от натиска на властите, които изразиха загриженост относно ескалиращото разпространение на престъпна дейност в платформата.
Крипто общността като цяло реагира отрицателно на тази новина, като отново разпали дебата за правото на неприкосновеност на личните данни на потребителите и за това дали властите са оправдани да се намесват за сметка на индивидуалните права.
Според запознати източници висшият служител на правосъдието на Черна гора е изразил намерение да екстрадира До Куон, спорна фигура в сферата на криптовалутите, в САЩ, а не в Южна Корея.
Висшият антикорупционен съд в Украйна отне от бившия шеф на Държавната служба за специални комуникации на Украйна (SSSCIP) $1.5 милиона в криптовалути – по-специално Tether (USDT), TRON (TRX) и Биткойн (BTC).
Футболната суперзвезда Кристиано Роналдо се оказа в интересна ситуация и може да се наложи да се споразумее в съда за огромна сума заради популяризирането на Binance, която по-рано се съгласи да плати огромна глоба от $4.3 милиарда и да освободи главния си изпълнителен директор Чанпен Джао като част от споразумение с регулаторните органи на САЩ.
KyberSwap, агрегатор на децентрализирана борса (DEX) и протокол за ликвидност, който е в основата на ликвидния хъб на мрежата Kyber, стана жертва на целенасочен експлойт.