Водеща крипто фирма казва, че неправителствени организации (НПО) и доброволчески групи са събрали крипто дарения на стойност $4.2 милиона за Украйна през двата дни, откакто Русия започна инвазия в съседната им страна.
Според фирмата за анализи Elliptic, една неправителствена организация е получила дарение от $3 милиона в Bitcoin (BTC) в петък.
Една от украинските неправителствени организации, получаващи крипто дарения, наречена „Върни се жив„, беше спряна от платформата Patreon за подкрепа на военна дейност със своите дарения.
Групата сега предоставя набор от военно оборудване, услуги за обучение и медицински консумативи. Тя дори финансира разработването на базирана на дронове система за разузнаване и таргетиране за украински артилерийски части.
Аналитичната фирма спекулира, че блокирането от Patreon може да е довело до увеличаване на даренията в Bitcoin.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Президентът на ЕЦБ с призив за крипто регулация
Освен това на 24 февруари стартира нов базиран на Ethereum токен проект Help Ukraine, за да предостави крипто дарения на страната. Проектът изпраща Ethereum (ETH) на кампания озаглавена „Подкрепете украинския суверенитет„, който предполагаемо разпределя средства на различни украински благотворителни организации.
Сам Банкман-Фрийд, милиардерът, основател и главен изпълнителен директор на FTX, каза в Twitter, че неговата борса е дала $25 на всеки украинец във FTX. Не е ясно дали проследяването на крипто дарения на Elliptic е взело предвид това развитие.
Elliptic също така отбелязва, че изглежда, че крипто измамниците се опитват да източат средства от легитимни благотворителни организации, като имитират туитове и връзки от действителни усилия за помощ.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.