Тъй като приемането на криптовалути продължава да нараства в световен мащаб, последствието от това е, че употребата им може да оформи глобалните дела.
Ситуацията между Русия и Украйна доведе до нови дискусии относно необходимостта от налагане на крипто регулации.
През последните няколко дни Русия нахлу в Украйна по различни причини, включително продължаващия ѝ опит за присъединяване към НАТО.
В отговор на тази инвазия, която беше осъдена в световен мащаб, бяха наложени тежки икономически санкции на Русия.
Тези санкции обаче може да нямат търсения дълготраен ефект върху страната, тъй като руското правителство би могло да използва крипто активи, за да избегне тези санкции.
Тази възможност накара председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард да призове законодателите да одобрят регулаторна рамка за крипто.
Прочети Още: Ето какво трябва да направи Bitcoin, за да продължи възхода си
Лагард направи този призив, докато отговаряше на въпрос на репортер за това, че Русия потенциално може да използва крипто, за да избегне някои от тези мерки на неформална среща на министрите на икономиката и финансите в петък.
Президентът на ЕЦБ обаче призна, че цифровите активи могат да бъдат използвани за заобикаляне на всякакви ограничения, наложени на страната, и по тази причина призова законодателите да подобрят настоящата регулаторна рамка за криптовалута.
“Винаги, когато има забрана или ограничение, или механизъм за бойкот или забрана, винаги има [престъпници], които ще се опитат да заобиколят забраната или ограничението”, каза Лагард.
Освен това тя обясни, че е изключително важно MiCA да бъде прокарана възможно най-бързо, за да може да има регулаторна рамка, в рамките на която крипто активите действително могат да бъдат хванати.
MiCA е регулаторна рамка, която подкрепя иновациите и черпи от потенциала на крипто-активите по начин, който запазва финансовата стабилност и защитава инвеститорите.
За първи път то беше представена на Европейската комисия през септември 2020 г. и беше приета от Европейския съвет през ноември 2021 г.
Предложението беше насрочено за гласуване от Европейския парламент в понеделник, но беше отложено, тъй като докладчикът Стефан Берге заяви, че гласуването може да се тълкува погрешно като забрана за копаене на крипто с доказателство за работа.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.