Финансовите регулатори в Хонконг ще въведат ясни правила за регулиране на борсите за криптовалути.
Междувременно, докладите показват, че мениджърите на фондове продължават да се борят със строгите изисквания за крипто инвестиции в Хонконг.
Според Reuters, Хонконгската комисия по ценни книжа и фючърси (SFC) е готова да въведе регулаторна рамка за борсите на криптовалути в града. Изказвайки се на финтех конференция в сряда (6-ти ноември 2019 г.) в Хонконг, Ашли Алдер, ръководител на SFC, отбеляза:
Рамката ще даде възможност на платформите за търговия с виртуални активи да бъдат регулирани от SFC. Това е разработка, която се закрепва на пътя, който предначертах по същото време през миналата година.
Още през 2018 г. бе съобщено, че крипто борсите в Хонконг са подложени на засилен регулаторен контрол. По това време, SFC разкри, че разработва нов подход за наблюдение на дейността на местните криптовалутни платформи.
Според Алдер, новата регулаторна рамка ще се съсредоточи върху изискванията за KYC (Опознай своят клиент) и попечителство за крипто борсите. Подобен ход би могъл да проправи пътя за появата на официално легализирани крипто обмени в града.
Съоснователят на Primitive Ventures, Дови Уан, отбеляза в Twitter, че предстоящите разпоредби могат да наредят обмени като Huobi, сред първите „легализирани китайски борси за криптовалута“.
Появата на регулирани закони за крипто борсите също ще затвърди регулаторната позиция на Хонконг, за разлика от въвеждането на забрана за крипто търговията. Както по-рано бе съобщено, бившият шеф на SFC, Карлсън Тон Ка-шин, веднъж заяви, че забраната за търговия с криптовалути няма да сработи.
Подобно на ICO, търговията с криптовалути все още е забранена в континентален Китай, като много платформи са принудени да се местят извън страната. Регулираната търговия с криптовалути в Хонконг ще представи още едно отклонение от политиките, действащи на територията на континентален Китай.
Докато изглежда, че градът се движи напред със законите за крипто борсите, още една регулация свързана с виртуалните валути, все още не демонстрира желания ефект. През 2018 г., SFC въведе лицензионна схема за мениджърите на крипто фондове.
Докладите обаче сочат, че една година по-късно мениджърите на фондове все още се борят да изпълнят регулаторните изисквания за инвестиране в криптовалути. Някои коментатори казват, че въпреки първоначалното вълнение, предизвикано от този ход на SFC, не е постигнат почти никакъв напредък, за да могат управителите на фондове да получат необходимото разрешение.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.