По данни на Международния валутен фонд (МВФ) до края на 2025 г. глобалната инфлация се очаква да намалее до 3.5%, което до голяма степен се дължи на устойчивостта на световната икономика.
След като през третото тримесечие на 2022 г. инфлацията достигна 9.4%, тя се доближава до целевите стойности на централната банка, а за 2024 г. и 2025 г. се предвижда растежът да се стабилизира на ниво от 3.2%.
Това намаление би могло да доведе до понижаване на разходите за живот и лихвените проценти, което е от полза за рискови активи като криптовалутите.
Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас обаче предупреди за потенциални рискове от геополитическото напрежение, особено в Близкия изток, и несигурността около президентските избори в САЩ.
Въпреки положителните прогнози МВФ призова за политически реформи, свързани с лихвените проценти, държавните разходи и производителността, за да се поддържа растежът. Въпреки че се очаква САЩ да бъдат водещи в растежа, развитите икономики в Европа може да изпитат забавяне поради ескалацията на глобалните конфликти.
За разлика от тях милиардерът и мениджър на хедж фондове Пол Тюдор Джоунс изрази загриженост за нарастващата инфлация, позовавайки се на значителния дълг на американското правителство и прогнозираните фискални дефицити. Той изказа предположение, че може да се наложи инфлация, подобна на стратегията на Япония, за да се решат проблемите с разходите и да се избегне финансовата нестабилност.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.