Африка получи предупреждение от Международния валутен фонд (МВФ) за рисковете, които крие бързото приемане на крипто, изтъквайки, че само една четвърт от държавите в Субсахарска Африка са регламентирали официално криптовалутите.
Въпреки това две трети имат въведени някакви ограничения, а Камерун, Сиера Леоне, Лесото, Етиопия, Република Конго и Танзания са забранили напълно криптовалутите. От своя страна Зимбабве нареди на всички местни банки да спрат обработката на транзакции, свързани с криптовалути.
МВФ посочва, че Африка е един от най-малките, но и най-бързо развиващите се криптовалутни пазари. Регистрираната през 2021 г. пикова месечна стойност на крипто транзакциите e в размер на $20 миллиарда. Нигерия, Кения и Южна Африка са водещи, когато става въпрос за броя на потребителите на криптовалути.
По-голямата част от местната употреба на криптовалути е свързана с търговски плащания, но според МВФ тяхната нестабилност ги прави подходящо средство за съхранение на стойност. Според информацията властите също така се опасяват, че криптовалутите не са способни да ограничават изтичането на капитали и да регулират транзакциите, насочени извън местната територия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за крипто пазарите? – анализаторът „Capo“ дава прогноза
В документа се казва още:
Широкото използване на криптовалутите може да подкопае ефективността на паричната политика, създавайки рискове за финансовата и макроикономическата стабилност.
Международния валутен фонд предупреждава още, че рисковете ще се увеличат допълнително, ако криптовалутите бъдат приети като законно платежно средство, както в Централноафриканската република така и в Салвадор.
Смята се, че „ако криптоактивите се държат или приемат от правителството като платежно средство, това може да изложи на риск публичните финанси„.
Бившият главен изпълнителен директор на сриналата се криптоборса FTX, Сам Банкман-Фрийд отрича да се е опитвал да повлияе на потенциален свидетел.
Председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ Гари Генслeр публикува в Twitter дискусия между него и комисар на SEC, в която обсъждат рисковете от крипто инвестициите.
Базирани на Cardano децентрализирани борси обявиха подкрепата си за предстоящата стабилна монета Djed и придружаващия я управленски токен Shen.
Ripple назначи нов президент, тъй като се подготвя за решението по делото, заведено от Комисията за ценни книжа и борси (SEC) срещу блокчейн компанията.