Начало » МВФ предрича, че централните банки ще издават дигитални валути

МВФ предрича, че централните банки ще издават дигитални валути

29.06.2019 18:51 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
МВФ предрича, че централните банки ще издават дигитални валути

От Международният валутен фонд (МВФ) смятат, че централните банки могат да издават дигитални валути в бъдеще.

Според доклад от 27-ми юни, МВФ и Световната банка проведоха проучване на финтех, в което се изискват отговори от финансовите институции във всички страни-членки и основава своите заключения частично на получените 96 отговора.

Няколко централни банки в различни страни обмислят въвеждането на някаква форма на дигитална валута на централната банка (CBDC). Според съобщенията Уругвай вече стартира пилотна програма на CBDC, докато Бахамските острови, Китай, Източнокарибският валутен съюз, Швеция и Украйна са „на ръба“ да тестват своите системи.

Освен това, редица централни банки са извършвали изследвания за потенциалното въздействие на CBDC върху финансовата стабилност, структурата на банковия сектор, навлизането на небанкови финансови институции и предаването на паричната политика.

Мотивацията за предлагане на CBDC варира според доклада. Както за нововъзникващите , така и за развитите икономики се казва, че обмислят варианти за CBDC, като последните се стремят да предоставят алтернатива на паричните средства, тъй като честотата на използването им намалява. От друга страна, за нововъзникващите икономики в развиващите се страни, основният извод на CBDC ще бъде намаляването на банковите разходи, както и потенциално превръщането на банките в по-достъпни за гражданите, които не ползват подобни услуги.

Едно сходство обаче е, че повечето централни банки не се интересуват от издаването на изцяло анонимен CBDC, тъй като институциите искат транзакциите в крайна сметка да бъдат проследени от властите, когато е необходимо. Някои от тези институции обаче обмислят частично да разделят част от токените, запазени за големи холдинги и транзакции, и само тях да направят проследими.

Консервативният икономист Стивън Мур наскоро се присъедини към проект за създаване на организация, подобна на Федералния резерв, за криптовалути. Проектът Decentral е предполагаем опит за регулиране на криптовалутното предлагане, за да се намали нестабилността на крипто пазара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Федералният резерв отменя изискванията за отчитане на крипто дейности

В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.

25.04.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC си партнира с Ел Салвадор за трансгранични крипто регулации

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.

25.04.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.