От Международният валутен фонд (МВФ) смятат, че централните банки могат да издават дигитални валути в бъдеще.
Според доклад от 27-ми юни, МВФ и Световната банка проведоха проучване на финтех, в което се изискват отговори от финансовите институции във всички страни-членки и основава своите заключения частично на получените 96 отговора.
Няколко централни банки в различни страни обмислят въвеждането на някаква форма на дигитална валута на централната банка (CBDC). Според съобщенията Уругвай вече стартира пилотна програма на CBDC, докато Бахамските острови, Китай, Източнокарибският валутен съюз, Швеция и Украйна са „на ръба“ да тестват своите системи.
Освен това, редица централни банки са извършвали изследвания за потенциалното въздействие на CBDC върху финансовата стабилност, структурата на банковия сектор, навлизането на небанкови финансови институции и предаването на паричната политика.
Мотивацията за предлагане на CBDC варира според доклада. Както за нововъзникващите , така и за развитите икономики се казва, че обмислят варианти за CBDC, като последните се стремят да предоставят алтернатива на паричните средства, тъй като честотата на използването им намалява. От друга страна, за нововъзникващите икономики в развиващите се страни, основният извод на CBDC ще бъде намаляването на банковите разходи, както и потенциално превръщането на банките в по-достъпни за гражданите, които не ползват подобни услуги.
Едно сходство обаче е, че повечето централни банки не се интересуват от издаването на изцяло анонимен CBDC, тъй като институциите искат транзакциите в крайна сметка да бъдат проследени от властите, когато е необходимо. Някои от тези институции обаче обмислят частично да разделят част от токените, запазени за големи холдинги и транзакции, и само тях да направят проследими.
Консервативният икономист Стивън Мур наскоро се присъедини към проект за създаване на организация, подобна на Федералния резерв, за криптовалути. Проектът Decentral е предполагаем опит за регулиране на криптовалутното предлагане, за да се намали нестабилността на крипто пазара.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.
Камарата на представителите на САЩ одобри три важни законопроекта за криптовалутите, след като късно в сряда вечерта премина през решаващо процедурно гласуване.
Тайландската комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) и Банката на Тайланд въведоха нова национална програма за криптовалутен пясъчник (sandbox), насочена към чуждестранните туристи.