Наскоро южнокореец на 30 години беше осъден на четири години затвор за това, че е създал и съхранявал съдържание със сексуална експлоатация на малолетни, които е привлякъл в метавселената.
Мъжът, чиято самоличност не е оповестена публично, е склонявал непълнолетните си жертви да снимат и изпращат снимки и видеоклипове на телата си от декември миналата година до март тази година, според съобщения в местните медии.
Извършителят се е срещал с непълнолетните жертви в южнокорейска платформа за метавселена, където е използвал аватар, за да представи невярно възрастта си и е предлагал подаръци, за да привлече жертвите да водят разговор с него, който често е протичал по неприличен начин.
Освен присъдата за лишаване от свобода извършителят е задължен да посещава 80-часови програми за лечение на сексуални престъпници и му е забранено да работи в структура, свързана с тийнейджъри или хора с увреждания, в продължение на седем години.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Американец призна за участието си в крипто схема за $100 милиона
Присъдата се основава на това, че извършителят се е насочил към непълнолетни лица, които не са в състояние да се защитят, като същевременно се признава, че експлоатационното съдържание не е било разпространявано или направено с цел печалба.
През юни депутат от противниковата Демократическа партия, Шин Хюн-юнг, оглави предложение за налагане на санкции за сексуални престъпления в метавселената.
Миналия месец южнокорейското министерство на науката обяви етични принципи за метавселената с цел защита на младежта.
В понеделник ФБР потвърди, че Lazarus Group и APT 38 стоят зад кражбата на $100 милиона от блокчейн платформата Harmony през юни миналата година и са се опитали да изперат парите чрез протокола за поверителност RAILGUN.
Като част от мерките за правоприлагане, предприети срещу криптоборсата Bitzlato – Европол заяви, че са задържани крипто портфейли, в които има дигитални активи на стойност над $19 милиона.
Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ обвини Аврам Айзенберг за хакването на Mango Markets, при което от платформата бяха откраднати криптоактиви на стойност $116 милиона.
Джош Чавез, базиран в САЩ художник на NFT, създал колекционерски предмети за редица известни спортисти, стана жертва на измама.