В исторически ход Moody's понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.
Това е първият случай, в който страната губи най-високия си кредитен рейтинг от големите агенции, след по-ранни понижения от S&P през 2011 г. и Fitch през 2023 г.
Агенцията предупреди, че без значителни промени в политиката федералният дефицит може да се увеличи до 9% от БВП до 2035 г. – спрямо 6.4% през 2024 г. – тъй като лихвените плащания ще погълнат по-голяма част от правителствените разходи. Макар Moody’s да запази „стабилна“ прогноза поради глобалната роля на долара и дълбочината на американските финансови пазари, понижението на рейтинга е сигнал за подкопаване на доверието във фискалната политика на Вашингтон.
Реакцията на пазарите бе умерена, като доходността на държавните облигации се повиши, но акциите останаха като цяло стабилни. Анализаторите обаче отбелязват, че символичното значение на това понижение може да се отрази на дългосрочното възприемане на американския дълг като „безрисков“ актив.
На фона на сътресенията, Биткойн продължи да се търгува стабилно над $100,000, което отразява това, което мнозина вече виждат като неговата еволюираща роля като хедж срещу суверенния кредитен риск. Към момента на писане на статията, BTC се колебаеше около $104,000, отбелязвайки скромни печалби въпреки по-голямата волатилност на алткойните.
Устойчивостта на водещия дигитален актив, особено по време на сътресения в суверенния кредит, отразява представянето му по време на понижението на рейтинга от Fitch миналата година. Веднъж разглеждана предимно като спекулативен актив, криптовалутата все повече се държи като макро хедж, което води до сравнения със златото и други дефанзивни активи.
Понижението на рейтинга допълнително подхрани тезата, че децентрализираните активи, които не са обвързани с държавни задължения, се превръщат в легитимни алтернативи в свят, в който дори най-надеждният суверенен дълг може да се провали.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.
Според анализатора „Darkfost“, Биткойн навлиза в нова фаза на поведение в блокчейна, белязана от две ключови събития: $ядък трети пик в метриката SOPR по време на един…
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.