В исторически ход Moody's понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.
Това е първият случай, в който страната губи най-високия си кредитен рейтинг от големите агенции, след по-ранни понижения от S&P през 2011 г. и Fitch през 2023 г.
Агенцията предупреди, че без значителни промени в политиката федералният дефицит може да се увеличи до 9% от БВП до 2035 г. – спрямо 6.4% през 2024 г. – тъй като лихвените плащания ще погълнат по-голяма част от правителствените разходи. Макар Moody’s да запази „стабилна“ прогноза поради глобалната роля на долара и дълбочината на американските финансови пазари, понижението на рейтинга е сигнал за подкопаване на доверието във фискалната политика на Вашингтон.
Реакцията на пазарите бе умерена, като доходността на държавните облигации се повиши, но акциите останаха като цяло стабилни. Анализаторите обаче отбелязват, че символичното значение на това понижение може да се отрази на дългосрочното възприемане на американския дълг като „безрисков“ актив.
На фона на сътресенията, Биткойн продължи да се търгува стабилно над $100,000, което отразява това, което мнозина вече виждат като неговата еволюираща роля като хедж срещу суверенния кредитен риск. Към момента на писане на статията, BTC се колебаеше около $104,000, отбелязвайки скромни печалби въпреки по-голямата волатилност на алткойните.
Устойчивостта на водещия дигитален актив, особено по време на сътресения в суверенния кредит, отразява представянето му по време на понижението на рейтинга от Fitch миналата година. Веднъж разглеждана предимно като спекулативен актив, криптовалутата все повече се държи като макро хедж, което води до сравнения със златото и други дефанзивни активи.
Понижението на рейтинга допълнително подхрани тезата, че децентрализираните активи, които не са обвързани с държавни задължения, се превръщат в легитимни алтернативи в свят, в който дори най-надеждният суверенен дълг може да се провали.
Truth Social, платформата за социални медии на Доналд Тръмп, тихомълком подаде заявление за фонд, който ще държи както Биткойн, така и Етериум – това е първият път, когато свързан с Тръмп бизнес се осмелява да навлезе на американската крипто-ETF сцена.
Майкъл Сейлър, съосновател на компанията, която сега се нарича Strategy и един от най-гласовите защитници на Биткойн, твърди, че следващата голяма миграция на богатство ще се случи в мрежата на водещия дигитален актив.
Metaplanet се превърна в седмия по големина корпоративен притежател на Биткойн в света, след като в понеделник добави още 1,112 ВТС към своя резерв.
Strategy на Майкъл Сейлър добави 10,100 BTC на стойност около $1.05 милиарда към баланса си, с което общият резерв на компанията достигна приблизително 592,100 токена.