След решението на Binance да изключи Monero (XMR) от списъка си на 20 февруари криптовалутата демонстрира забележителна устойчивост както по отношение на цената, така и на мрежовата активност.
Възстановявайки се обратно към ценовия праг от $150, Monero наскоро постигна нов етап, като надхвърли 100,000 дневни транзакции.
Значителен връх настъпи на 5 март, когато мрежата на Monero достигна исторически връх в броя на дневните транзакции, регистрирайки 96,495 трансфера според BitInfoCharts.
Тази цифра надхвърля предишния рекорд от 60,305 транзакции, поставен на 12 август 2022 г. Този рекорд обаче бързо беше надминат, като на 6 март мрежата потвърди 102,708 транзакции. Този скок в активността на подчертава нарастващото търсене на Monero, което потенциално може да повлияе положително на пазарната му стойност.
Въпреки добре известните ограничения на капацитета на транзакциите на Биткойн, водещи до претоварване на мрежата и високи такси, Monero се справи умело с рязкото нарастване.
Анонимен анализатор, известен като Untraceable, предостави информация за динамичните блокове на Monero, като отбеляза, че мрежата ефективно се е адаптирала към повишеното търсене. Средният размер на блоковете се е увеличил от 300 kb до около 320 kb на блок, като същевременно са запазени ниски мрежови такси.
В обобщение, тези наблюдения подчертават устойчивостта на Monero и продължаващото търсене при трудни обстоятелства. Нещо повече, способността на мрежата да се справя с увеличения обем транзакции, като същевременно поддържа ниски такси, говори за нейната устойчивост и адаптивност.
Ако тези тенденции се запазят, вероятно е обменният курс на Monero спрямо долара да продължи възходящата си траектория. От решаващо значение е обаче да се признае присъщата непредсказуемост и волатилност на пазара на криптовалути. Бъдещото развитие на протокола и екосистемата на Monero несъмнено ще изиграе значителна роля за формирането на резултатите му занапред.
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.
Нови данни от Santiment подчертават значителни разлики в разпределението на токените сред най-популярните криптовалути, разкривайки важни информации за трейдърите, които следят влиянието на големите играчи.