От известно време коалицията БРИКС проучва възможността за въвеждане на единна валута като конкурент на щатския долар.
Инициативата набра скорост след санкциите на САЩ срещу Русия, което накара развиващите се страни да се обединят в защита на икономиките си.
БРИКС потвърди, че изместването на щатския долар като основна световна валута е дългосрочна цел, която изисква многобройни стратегически възможности за постигане на желания резултат.
Ако БРИКС въведе обща валута в бъдеще, може ли тя реално да съперничи на щатския долар? В тази статия ще бъдат разгледани гледните точки на финансови експерти относно потенциалните последици от пускането на нова валута от БРИКС.
Някои експерти поставят под въпрос възможността за създаване на отделна и колективна валута за БРИКС.
Дани Брадлоу, професор в Центъра за развитие на науката към Университета в Претория, заяви, че идеята за връщане към златния стандарт е остаряла и вече не отговаря на съвременните икономически изисквания:
Нито една от [валутите, подкрепени със злато] не е показала, че е особено полезна в международната търговия.
Друг финансов експерт остава скептично настроен към създаването на отделна и обща валута на БРИКС:
Създаването на валутата на БРИКС ще изисква набор от институции… Създаването на институции изисква общ набор от стандарти и основополагащи ценности. Те са много трудни за постигане, въпреки че не са невъзможни.
В крайна сметка въвеждането на нова валута на световните пазари е свързано със значителни усилия и изисква промени в динамиката на финансовия сектор.
В обобщение, БРИКС не само ще се сблъска с огромни препятствия при изместването на щатския долар, но и алиансът ще срещне значителни пречки при въвеждането на нова валута на международните пазари. Съвместните усилия, необходими за въвеждането на нова валута, изискват съгласувано внимание, каквото понастоящем липсва.
Според данни, събрани от Violation Tracker, база данни за корпоративни нарушения, най-големите банки в САЩ, включително JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup, са понесли значителни глоби на обща стойност $181 милиарда от началото на хилядолетието.
Очаква се финтех компаниите, работещи в сектора на плащанията, да продължат да се сблъскват с предизвикателства до 2024 г., според оценка на Jefferies.
Binance, призната за най-голямата борса за криптовалути в света, се отказа от получаването на лиценз за управление на колективен инвестиционен фонд в Абу Даби.
По време на инвестиционния форум “Russia Calling!” в Москва руският президент Владимир Путин подчерта значителните промени в световния икономически пейзаж.