Home

Може ли БРИКС да оправдае очакванията на новите членове?

15.09.2023 19:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Може ли БРИКС да оправдае очакванията на новите членове?

Новите членове на групата БРИКС, в която сега влизат Египет, ОАЕ и Саудитска Арабия - страни, които традиционно са в съюз със САЩ - имат свои специфични цели за присъединяване към групата.

Възможно е обаче те да надценяват способността на Китай да ги постигне. Основната цел на Пекин е да гарантира управлението на собствената си партия във вътрешен план и може би не е толкова ентусиазиран по отношение на международната интеграция.

Въпреки включването на Южна Африка през 2010 г. и създаването на Новата банка за развитие през 2014 г., последвано от Споразумението за условните резерви през 2015 г., БРИКС остана до голяма степен в застой в продължение на години.

Едва наскоро съюзът набра скорост поради нахлуването на Русия в Украйна. Начинът, по който този конфликт засили връзките между САЩ и техните съюзници в Европа и Азия, мотивира Пекин да разглежда БРИКС като най-резултатното средство за по-сигурно привличане на някои средни сили в своята сфера на влияние.

По време на срещата си на върха през август тази година БРИКС отправи покани към шест държави да се присъединят към групата на 1 януари 2024 г. Сред тях са три арабски държави: Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Саудитска Арабия. Важно е обаче да се признае, че Китай може да не е толкова достъпен, колкото изглежда.

При това положение може би най-съществената илюзия се крие в убеждението, поддържано от потенциалните членове на БРИКС, че присъединяването им ще бъде от голяма полза за икономическите им отношения с Китай.

Освен това, въпреки че играе важна роля на срещите на върха на БРИКС, Китай е все по-фокусиран навътре в себе си, откакто Си Дзинпин започна своя стремеж към самодостатъчност като част от по-широките усилия за увековечаване на властта на ККП. Следователно главната цел на Пекин при насърчаването на БРИКС е да си сътрудничи с други автократични режими в напредъка на своя модел на управление на световната сцена, като по този начин укрепва защитата му във вътрешен план.

Ето защо от гледна точка на трите арабски претендентки е важно внимателно да се обмисли дали членството потенциално не би могло да доведе до фаустовска сделка.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Поредната крипто борса иска да бъде листната на NASDAQ

Втората по големина борса за криптовалути в Южна Корея, разкри плановете си за потенциално публично листване в САЩ по време на среща на акционерите на 30 септември.

01.10.2024 8:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Крайният срок за обжалването на SEC в делото срещу Ripple наближава

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) разполага само с няколко дни, за да реши дали ще оспори неотдавнашното решение по делото Ripple.

01.10.2024 6:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Тайван позволи инвестициите в чуждестранни крипто ETF

Тайванската комисия за финансов надзор (FSC) даде зелена светлина на професионалните инвеститори да получат достъп до чуждестранни борсово търгувани фондове (ETF) за криптовалути.

30.09.2024 21:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Ethena Labs предлага създаването на нова борса за стимулиране на растежа на USDe

Ethena Labs, разработчикът на синтетичния долар USDe, обяви предложение за стартиране на децентрализирана борса (DEX), наречена „Ethereal“, която да подкрепи растежа на USDe.

30.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.