Габор Гурбач, стратегически съветник в Tether предположи, че криптовалути като Биткойн могат да предоставят по-ефективно решение за управление на националните резерви.
Той подчерта, че Биткойн е лесен за прехвърляне и съхранение в сравнение с логистичните трудности на физическото злато. Дигиталният характер на Биткойн го прави по-малко податлив на геополитическите рискове, които могат да усложнят традиционните финансови операции.
Дискусията за ролята на Биткойн се простира отвъд логистиката. Позатият привърженик на Биткойн Майкъл Сейлър, бивш главен изпълнителен директор на MicroStrategy, описа Биткойн като трансформационен актив за съвременното управление на финансите.
Той вярва, че Биткойн може да отслаби традиционните фиатни валути и да овласти хората, като преразпредели финансовата власт от централизираните институции.
Сайлър и други поддръжници твърдят, че Биткойн насърчава индивидуалната автономия, неприкосновеността на личния живот и свободата, позиционирайки го като инструмент за коригиране на системните финансови проблеми. Сайлър си представя Биткойн като „вирус на свободата„, който може да повиши финансовата независимост и интегритета на гражданите на света.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.