Габор Гурбач, стратегически съветник в Tether предположи, че криптовалути като Биткойн могат да предоставят по-ефективно решение за управление на националните резерви.
Той подчерта, че Биткойн е лесен за прехвърляне и съхранение в сравнение с логистичните трудности на физическото злато. Дигиталният характер на Биткойн го прави по-малко податлив на геополитическите рискове, които могат да усложнят традиционните финансови операции.
Дискусията за ролята на Биткойн се простира отвъд логистиката. Позатият привърженик на Биткойн Майкъл Сейлър, бивш главен изпълнителен директор на MicroStrategy, описа Биткойн като трансформационен актив за съвременното управление на финансите.
Той вярва, че Биткойн може да отслаби традиционните фиатни валути и да овласти хората, като преразпредели финансовата власт от централизираните институции.
Сайлър и други поддръжници твърдят, че Биткойн насърчава индивидуалната автономия, неприкосновеността на личния живот и свободата, позиционирайки го като инструмент за коригиране на системните финансови проблеми. Сайлър си представя Биткойн като „вирус на свободата„, който може да повиши финансовата независимост и интегритета на гражданите на света.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.