Неотдавна регулаторните органи на САЩ провериха големи банки като JPMorgan Chase, Bank of America, Citibank и Goldman Sachs по отношение на готовността им да управляват самостоятелно обширни портфейли от деривати, без да разчитат на държавна помощ.
„Завещанията“ на тези банки, в които се описват стратегиите за безопасното ликвидиране на сложните финансови инструменти по време на кризи, бяха счетени за недостатъчни от Федералния резерв и Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), както съобщи Reuters.
По-специално Citigroup беше критикувана за слабости в системите за управление на данни и контрол, които възпрепятстват способността ѝ да оценява точно ликвидните и капиталовите изисквания, необходими за управление на позициите в деривати при сценарии за фалит.
Дериватите изиграха ключова роля във финансовата криза от 2008 г., като изостриха системните рискове и допринесоха за широко разпространена икономическа нестабилност, когато базовите активи като ипотечните кредити не можеха да бъда изплатени.
Според Reuters огромният мащаб на дериватите, притежавани от големите банки, подчертава значителните финансови рискове, свързани с тях, като потенциалните промени в стратегиите за управление на риска представляват значителна финансова тежест.
Регулаторните органи подчертават необходимостта тези финансови гиганти да засилят планирането си за извънредни ситуации, като гарантират, че могат да получат необходимите одобрения и действия от международните органи, за да изпълнят ефективно плановете си за преструктуриране.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.