Министерството на финансите на Съединените щати е изправено пред правно предизвикателство след решението си да забрани Tornado Cash.
Tornado Cash е услуга за смесване на криптовалути, която прикрива произхода на транзакциите с крипто.
В жалбата, която беше подадена в Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Флорида в сряда, 13 октомври, се твърди, че санкциите на Министерството на финансите нарушават правомощията му и са насочени срещу инвеститорите в криптовалути в САЩ.
Coin Center, организация за защита на криптовалутите и група потребители, които зависеха от Tornado Cash поради редовни опасения за неприкосновеността на личния живот, посочи 78-ия министър на финансите на САЩ Джанет Йелън като един от ответниците в своя иск.
През август Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ обвини Tornado Cash в пране на пари.
Службата за контрол на чуждестранните активи заяви, че Tornado е изпирала криптовалути на стойност над $7 милиарда, откакто е основана през 2019 г. Тази цифра включва някои виртуални валути, които са били откраднати от хакерска организация, финансирана от Северна Корея.
Освен това управляващата агенция наложи санкции на криптовалутни портфейли, свързани с Tornado Cash, в допълнение към свързания с тях код, известен като смарт договори.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще бъде доминантната форма на пари – Л. Лепард
В съдебния иск се твърди, че има основателни причини хората да използват технологии за подобряване на неприкосновеността на личния живот, като Tornado Cash. В резултат на санкциите на OFAC срещу смесителя за поверителност – който работи чрез обединяване на пари, за да се скрие изпращачът на всяка конкретна транзакция – тези лица сега по същество разкриват пълната си история на транзакциите на всеки, който разглежда данните в мрежата.
„Една заповед, която ефективно задължава ответниците да декриминализират използването на 20 адреса на Tornado Cash, би позволила на ищците да извършват законните си дейности с известна степен на анонимност, да използват предпочитания от тях софтуерен инструмент без страх от санкции и да участват във важни асоциации за изразяване на мнение“, се посочва в иска.
Алексей Андриунин, главен изпълнителен директор на крипто маркет мейкъра Gotbit, постигна споразумение с американските властi, след като бе обвинен в пазарни манипулации.
Южнокорейските власти започнаха разследване на крипто борсата Bithumb, извършвайки обиск в централата ѝ във връзка с твърдения, че средства на компанията са били използвани неправомерно за финансиране на покупки на недвижими имоти от бившия ѝ главен изпълнителен директор.
Екипът по сигурността на Microsoft наскоро разкри троянски кон за отдалечен достъп (RAT), насочен към крипто портфейли, използвани в Google Chrome.
Крипто потребителите са засегнати от вълна от фишинг имейли, като измамници се представят за Coinbase и Gemini.