Министерството на финансите на Съединените щати е изправено пред правно предизвикателство след решението си да забрани Tornado Cash.
Tornado Cash е услуга за смесване на криптовалути, която прикрива произхода на транзакциите с крипто.
В жалбата, която беше подадена в Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Флорида в сряда, 13 октомври, се твърди, че санкциите на Министерството на финансите нарушават правомощията му и са насочени срещу инвеститорите в криптовалути в САЩ.
Coin Center, организация за защита на криптовалутите и група потребители, които зависеха от Tornado Cash поради редовни опасения за неприкосновеността на личния живот, посочи 78-ия министър на финансите на САЩ Джанет Йелън като един от ответниците в своя иск.
През август Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ обвини Tornado Cash в пране на пари.
Службата за контрол на чуждестранните активи заяви, че Tornado е изпирала криптовалути на стойност над $7 милиарда, откакто е основана през 2019 г. Тази цифра включва някои виртуални валути, които са били откраднати от хакерска организация, финансирана от Северна Корея.
Освен това управляващата агенция наложи санкции на криптовалутни портфейли, свързани с Tornado Cash, в допълнение към свързания с тях код, известен като смарт договори.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще бъде доминантната форма на пари – Л. Лепард
В съдебния иск се твърди, че има основателни причини хората да използват технологии за подобряване на неприкосновеността на личния живот, като Tornado Cash. В резултат на санкциите на OFAC срещу смесителя за поверителност – който работи чрез обединяване на пари, за да се скрие изпращачът на всяка конкретна транзакция – тези лица сега по същество разкриват пълната си история на транзакциите на всеки, който разглежда данните в мрежата.
„Една заповед, която ефективно задължава ответниците да декриминализират използването на 20 адреса на Tornado Cash, би позволила на ищците да извършват законните си дейности с известна степен на анонимност, да използват предпочитания от тях софтуерен инструмент без страх от санкции и да участват във важни асоциации за изразяване на мнение“, се посочва в иска.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.