Мрежата за правоприлагане в областта на финансовите престъпления (FinCEN) към Министерството на финансите на САЩ предложи мярка, насочена към повишаване на прозрачността по отношение на "миксерите" за криптовалути.
Тази инициатива има за цел да противодейства на използването на такива инструменти от групировки като палестинската войнствена организация Хамас.
Ако това предложение бъде финализирано, то ще наложи на финансовите институции да докладват информация за транзакции, за които подозират, че включват крипто миксери (като Tornado cash). Това са софтуерни инструменти, предназначени за анонимизиране на транзакциите, които позволяват на потребителите да скрият източника или собственика на дигиталните активи.
Този ход на FinCEN подчертава нарастващата загриженост на американските служители относно ролята на криптовалутите във финансирането на субекти, класифицирани като терористични групи от правителството на САЩ. Тази загриженост бе допълнително засилена от неотдавнашното смъртоносно нападение, извършено от Хамас в Израел.
В по-широк контекст:
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.