В сряда японският министър-председател Фумио Кишида направи публично обръщение, насочено към привличане на чуждестранни инвестиции, като обеща по-нататъшни реформи на капиталовите пазари и се застъпи за управлението на активи по време на реч пред събрание на глобални инвеститори в Токио.
Тази стъпка бележи продължаващите усилия на Япония да разсее репутацията си на неприветлива за чуждестранните инвеститори страна.
За първи път от десетилетия насам Япония се разглежда като все по-привлекателен пазар за международните инвеститори. Страната излиза от продължителния период на дефлация, а инициативите ѝ за повишаване на корпоративните печалби и управлението дават положителни резултати.
През тази година средният индекс на акциите ,Nikkei, достигна исторически връх – постижение, което някога се смяташе за невероятно – и продължава да се покачва. С намаляването на населението на страната правителството се стреми да използва този повишен интерес, за да се позиционира като глобален център за индустрията за управление на активи.
Премиерът Кишида потвърди ангажимента на администрацията за напредък в реформите на финансовия и капиталовия пазар, като подчерта насърчаването на управлението на активи като ключов приоритет. Привличането на чуждестранни мениджъри на активи се счита за изключително важно за пренасочването на огромните финансови активи на японските домакинства, възлизащи на около $13 трилиона, които се държат предимно в брой и в неактивни банкови сметки, към по-продуктивни инвестиции. Като част от тази стратегия правителството възнамерява да създаде специални бизнес зони, пригодени за компании за управление на активи, като опрости влизането им в Япония и улесни бизнес операциите на английски език.
Няколко големи града, включително Токио, Осака, Фукуока и Сапоро, са подали предложения за тези специализирани зони. Министър-председателят Кишида намекна за предстоящо обявяване през юни на правителствения пакет за тези зони.
Според Гокул Лароя, главен изпълнителен директор за Азия в Morgan Stanley, индустрията за управление на активи в Япония понастоящем е фрагментирана и консолидацията, заедно с благоприятните макроикономически условия, ще бъде от съществено значение за стимулиране на нейния растеж.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.