В сряда японският министър-председател Фумио Кишида направи публично обръщение, насочено към привличане на чуждестранни инвестиции, като обеща по-нататъшни реформи на капиталовите пазари и се застъпи за управлението на активи по време на реч пред събрание на глобални инвеститори в Токио.
Тази стъпка бележи продължаващите усилия на Япония да разсее репутацията си на неприветлива за чуждестранните инвеститори страна.
За първи път от десетилетия насам Япония се разглежда като все по-привлекателен пазар за международните инвеститори. Страната излиза от продължителния период на дефлация, а инициативите ѝ за повишаване на корпоративните печалби и управлението дават положителни резултати.
През тази година средният индекс на акциите ,Nikkei, достигна исторически връх – постижение, което някога се смяташе за невероятно – и продължава да се покачва. С намаляването на населението на страната правителството се стреми да използва този повишен интерес, за да се позиционира като глобален център за индустрията за управление на активи.
Премиерът Кишида потвърди ангажимента на администрацията за напредък в реформите на финансовия и капиталовия пазар, като подчерта насърчаването на управлението на активи като ключов приоритет. Привличането на чуждестранни мениджъри на активи се счита за изключително важно за пренасочването на огромните финансови активи на японските домакинства, възлизащи на около $13 трилиона, които се държат предимно в брой и в неактивни банкови сметки, към по-продуктивни инвестиции. Като част от тази стратегия правителството възнамерява да създаде специални бизнес зони, пригодени за компании за управление на активи, като опрости влизането им в Япония и улесни бизнес операциите на английски език.
Няколко големи града, включително Токио, Осака, Фукуока и Сапоро, са подали предложения за тези специализирани зони. Министър-председателят Кишида намекна за предстоящо обявяване през юни на правителствения пакет за тези зони.
Според Гокул Лароя, главен изпълнителен директор за Азия в Morgan Stanley, индустрията за управление на активи в Япония понастоящем е фрагментирана и консолидацията, заедно с благоприятните макроикономически условия, ще бъде от съществено значение за стимулиране на нейния растеж.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.