Предстоящото решение на акционерите на Microsoft дали компанията да инвестира в Биткойн е ключов момент както за технологичния гигант, така и за по-широката екосистема на криптовалутите.
Според информацията гласуването, насрочено за 10 декември, би могло да отбележи значителна промяна в институционалното приемане на Биткойн, особено след като дигиталният актив достигна знаковата цена от $100,000.
Решението на Microsoft идва на фона на нарастващата подкрепа за Биткойн от страна на влиятелни личности като новоизбрания президент Доналд Тръмп и главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск.
Тези одобрения засилиха репутацията на Биткойн като жизнеспособен финансов инструмент. Въпреки това управителният съвет на Microsoft изрази резерви, като се позова на спекулативния характер на Биткойн и наличието на други активи, съответстващи на по-широката инвестиционна стратегия на компанията.
Инвестиционното предложение за Биткойн беше подкрепено от Националния център за проучване на обществената политика, който разглежда криптовалутата като критичен хедж срещу инфлацията. Въпреки това бордът на Microsoft се колебае. Тяхната позиция повтаря мнението на съоснователя Бил Гейтс, дългогодишен критик на Биткойн, който поставя под съмнение вътрешната му стойност и предупреждава срещу спекулативните инвестиции.
Положителният вот ще постави Microsoft сред известни корпорации като MicroStrategy, която е инвестирала сериозно в Биткойн, притежавайки над 402,000 BTC на стойност приблизително $40 милиарда. И обратното, отхвърлянето би означавало, че компанията се присъединява към критиците, които дават приоритет на традиционните стратегии за активи пред дигиталните валути.
Привържениците на Биткойн, включително авторът на книгата „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки, смятат, че активът е превъзходен хедж и в дългосрочен план превъзхожда традиционните носители на стойност като златото и среброто. В същото време критици като Питър Шиф продължават да предупреждават за спекулативните му рискове. Неотдавнашното изкачване на Биткойн до $100,000 допълнително поляризира мненията, като привържениците му подчертават неговата устойчивост, а противниците предупреждават за потенциална нестабилност.
Ако Microsoft започне да акумулира Биткойн, това би могло да ускори институционалното приемане и допълнително да легитимира актива в традиционните финанси. От друга страна, отказът може да подчертае трайното разделение между корпоративните стратегии и пазара на криптовалути.
Окончателното решение, което се очаква след срещата на 12 декември, не само ще повлияе на портфолиото на Microsoft, но и ще зададе тона за това как други технологични и финансови гиганти ще подхождат към Биткойн в бъдеще.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Coinbase отново въведе в САЩ заеми, обезпечени с Биткойн, като даде възможност на потребителите да заемат средства, използвайки своите дигитални активи като обезпечение.
С множество инициативи в подкрепа на криптовалутите, които се очакват при бъдещата администрация, новоизбраният президент на САЩ се движи бързо, за да изпълни ангажимента си да обнови подхода на страната към регулирането на дигиталните активи.