Майкъл Сейлър, основател на MicroStrategy, се превърна в изявен участник в разрастващия се дебат за стратегическите Биткойн резерви.
Сайлър наскоро сподели своето виждане за това как Биткойн може да замени златото като крайъгълен камък на финансовата система на САЩ. Той твърди, че Биткойн би могъл да изиграе ключова роля в осигуряването на доминиращо положение на САЩ в глобалната капиталова мрежа и запазването на позицията им на световна резервна валута.
Предложението на Сейлър е смело: той препоръчва САЩ да придобият 20-25% от Биткойн, който в момента е в обращение, като използват златните си резерви за финансиране на покупката. Според него този ход може да промени радикално глобалната финансова динамика.
Той смята, че преминавайки от злато към Биткойн, САЩ ще затвърдят своята мощ и ще създадат значителни предизвикателства за други световни сили като Русия и Китай, принуждавайки ги да инвестират в Биткойн, за да защитят собствения си капитал.
Това преразпределение, прогнозира Сейлър, може да доведе до увеличаване на стойността на резерва на Биткойн до $100 трилиона. Идеята му набира популярност в рамките на по-широките дискусии за стратегически резерв, особено при предстоящото управление на новоизбрания президент Доналд Тръмп, за когото се съобщава, че създава крипто консултативен съвет, който да проучи подобни възможности.
MicroStrategy, под ръководството на Сейлър, е движеща сила в корпоративните акумулации на Биткойн, като наскоро закупи допълнителни 15,400 BTC за $1.5 милиарда, с което общите ѝ притежания достигнаха над 400,000 BTC.
Други компании, вдъхновени от подхода на MicroStrategy, следват примера ѝ, което повдига въпроса дали правителството на САЩ скоро няма да се присъедини към редиците на инвеститорите в Биткойн, наред с предишните си покупки от Silk Road.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?