След бурната 2022 г., настоящата година изглежда показва забележително ниво на стабилност за Биткойн (BTC), като има изгледи, че тенденцяита може да се запази до края на 2023 г.
Според неотдавнашен доклад 2023 г. се очертава като най-малко хаотичната година за Биткойн през последните десет години. Въпреки че годината все още не е приключила, представянето ѝ досега е сравнително спокойно.
Както е показано в приложената графика, през годините при Биткойн се наблюдават колебания във волатилността. Няколко средни месечни стойности на волатилността на Биткойн надхвърлиха границата от 100%, като последният случай се случи през 2020 г. Зенитът на волатилността за тази година беше наблюдаван през март, докато през август беше отчетено най-ниското ниво на ценови колебания.
Към настоящия момент волатилността на Биткойн възлиза на 35.43%.
Факторите, допринасящи за волатилността на цената на Биткойн
Многобройни променливи фактори оказват влияние върху колебанията на цената на Биткойн, включително настроенията на инвеститорите, регулаторните действия на правителствата, вниманието на медиите и динамиката на търсенето и предлагането. Също така пазарната стойност на Биткойн е неразривно свързана с количеството монети в обращение и степента на интерес от страна на инвеститорите.
Освен това активността на мрежата на Биткойн е намаляла. Действителният обем на търговията, който представлява реалният обем на борсите без влиянието на “wash trading“, е намалял значително през настоящата година. Понастоящем автентичният обем на търговия на Биткойн възлиза на $1.43 милиарда, отбелязвайки 88.39% спад през последната година според графиката на Messari.
По същия начин през тази година се наблюдава забележим спад в броя на активните адреси в сравнение с данните от предходните години. Това намаление може да се тълкува както от оптимистична, така и от песимистична гледна точка.
От положителна гледна точка то предполага, че Биткойн може би съзрява, ставайки по-малко податлив на екстремни ценови колебания. От друга страна, от негативна гледна точка, продължителният период на ниска волатилност може да означава, че значителните възходящи движения стават по-малко вероятни.
Потенциалният ръст на водещата криптовалута зависи от следващото движение на значим макропоказател, според платформата за анализи Santiment.
Въпреки че премина през една от най-лошите инфлации на всички времена, щатският долар (USD) надмина 115 световни фиатни валути през последните 10 години на валутния пазар, но бе изпреварен от Биткойн (BTC).
Крипто трейдърът Майкъл ван де Поуп остава оптимист за представянето на Биткойн (BTC) през следващите месеци, въпреки последните предизвикателства.
“Като остави зад гърба си проблемите от 2022 г., Биткойн [BTC] започна 2023 г. с положителна траектория. Той успешно преодоля опасенията, свързани с тенденцията “Rektember”.