Начало » Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

Документът на BIS, формулиран като призив за ограничаване на потенциалните рискове от навлизането на дигиталните активи на традиционните пазари, не се прие добре от Web3 привържениците.

Вместо да предложи забрана, Банката за международни разплащания предлага регулаторна защитна стена между криптовалутите и традиционните финанси, опасявайки се от странични ефекти, тъй като DeFi платформите все повече имитират функциите на банките и мениджърите на активи.

В доклада се изтъкват рисковете, скрити под прозрачната повърхност на криптовалутите – като измами, заблуда на потребителите и безразсъдство, обусловено от анонимността – като причини за по-строг надзор. В него дори се поставя въпросът дали отвореният характер на блокчейн всъщност подобрява яснотата за потребителите.

Тези предложения предизвикаха ожесточен отпор. Критиците твърдят, че BIS неправилно разбира как функционира децентрализираното финансиране. Кристофър Пъркинс от CoinFund заклейми препоръките не само като недомислени, но и като вредни, предупреждавайки, че подобни ограничения могат да засилят самата нестабилност, която регулаторите се стремят да избегнат.

Той подчерта, че отвореният код по своята същност е по-прозрачен от традиционния финансов механизъм, който банката се стреми да защити.

Други, като основателя на Curve Майкъл Егоров, предложиха по-малко нюанси – те направо отхвърлиха позицията на BIS с призив за бойкот.

Тъй като DeFi се вплита все по-дълбоко в тъканта на глобалните финанси, пропастта между институционалния надзор и крипто ценностите изглежда по-широка от всякога. Това, което едната страна разглежда като риск, другата вижда като напредък. И засега липсват признаци, че някоя от двете страни ще отстъпи.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Трилиони в държавен капитал чакат яснота по отношение на криптовалутите в САЩ

Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.

11.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Великобритания се стреми да доминира в дигиталните финанси с план за регулиране на криптовалутите

Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.

11.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Реформата за стабилните монети се бави в Сената – какви са причините?

Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.

09.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на Coinbase настоява за регулиране на стабилните монети

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.

07.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.