Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Документът на BIS, формулиран като призив за ограничаване на потенциалните рискове от навлизането на дигиталните активи на традиционните пазари, не се прие добре от Web3 привържениците.
Вместо да предложи забрана, Банката за международни разплащания предлага регулаторна защитна стена между криптовалутите и традиционните финанси, опасявайки се от странични ефекти, тъй като DeFi платформите все повече имитират функциите на банките и мениджърите на активи.
В доклада се изтъкват рисковете, скрити под прозрачната повърхност на криптовалутите – като измами, заблуда на потребителите и безразсъдство, обусловено от анонимността – като причини за по-строг надзор. В него дори се поставя въпросът дали отвореният характер на блокчейн всъщност подобрява яснотата за потребителите.
Тези предложения предизвикаха ожесточен отпор. Критиците твърдят, че BIS неправилно разбира как функционира децентрализираното финансиране. Кристофър Пъркинс от CoinFund заклейми препоръките не само като недомислени, но и като вредни, предупреждавайки, че подобни ограничения могат да засилят самата нестабилност, която регулаторите се стремят да избегнат.
Той подчерта, че отвореният код по своята същност е по-прозрачен от традиционния финансов механизъм, който банката се стреми да защити.
Други, като основателя на Curve Майкъл Егоров, предложиха по-малко нюанси – те направо отхвърлиха позицията на BIS с призив за бойкот.
Тъй като DeFi се вплита все по-дълбоко в тъканта на глобалните финанси, пропастта между институционалния надзор и крипто ценностите изглежда по-широка от всякога. Това, което едната страна разглежда като риск, другата вижда като напредък. И засега липсват признаци, че някоя от двете страни ще отстъпи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.