Финансовият гигант Mastercard получи тази седмица няколко нови патента, които продължават своята тенденция да обхваща изследване на публичните счетоводни книги, дори и като изразява открита враждебност към Биткойн и други криптовалути.
Патентът, издаден от Патентното ведомство на САЩ (USPTO) в четвъртък, очертава система, която улеснява анонимните транзакции по блокчейн мрежата. Mastercard за пръв път подаде заявление за патента през декември 2016 г.
Според Mastercard прозрачният характер на обикновените блокчейн сделки е възпрепятстване на приемането на тази технология за ежедневни плащания. Това важи както за бизнеса, така и за потребителите.
Едно лице, например, може да пожелае да закупи подарък за друг, без получателят да бъде отклонен от детайлите на транзакцията. Освен това повечето фирми не биха искали да предоставят на конкуренти и други трети страни данни в реално време, като например обем на транзакциите.
От патента:
Съществува необходимост от техническо решение, при което даден субект може да участва в сделка, при която данните за транзакцията могат да бъдат публикувани публично, за да се осигури отчетност и доверие в данните, като същевременно се запази анонимността и невъзможността на другите да проследяват отделните транзакции или информация за обема от страна на транзакцията, която идентифицира информацията на двете страни за дадена транзакция, за да удовлетвори потребностите от поверителност на всеки един от субектите, участващи в сделката.
Един цял клас криптовалути са се фокусирали върху анонимни транзакции, с най-изявените „токени за поверителност“, които са Monero и Zcash . Bitcoin Lightning Network също обещава да подобри неприкосновеността на личния живот, след като бъде по-широко приета.
Освен това, докато криптовалутите улесняват транзакциите между партньори, предложената от Mastercard система все още разчита на сървър за обработка на трети страни, който в този случай поддържа база данни с уникални потребителски профили. Наред с идентифициращата информация, всеки профил на обект включва низ от секретни данни.
След получаване на подробности за транзакцията от фирма, сървърът за обработка създава две хеш стойности. Сървърът първо разбърква подробностите за транзакцията, след което създава втора хеш стойност, като комбинира първия хеш с тайната стойност от потребителския профил. Стойността на хеш може да бъде публикувана в блокчекн или друг тип публична книга, за да се докаже целостта на транзакциите, без да се разкриват конкретните им подробности.
Както съобщава, Mastercard спечели разнообразие от патенти за блокчейн през последните седмици. Едната, присъдена през май, използва блокчейн, за да управлява автентичността на купоните и да намали измамите с купони. Друг, отпуснат този месец, има за цел да намали цените и да увеличи ефективността на оферирането за пътуване.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.