НАЧАЛО Други

Mastercard печелят патент за анонимни блокчейн транзакции

29.06.2018 10:20 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Mastercard печелят патент за анонимни блокчейн транзакции

Финансовият гигант Mastercard получи тази седмица няколко нови патента, които продължават своята тенденция да обхваща изследване на публичните счетоводни книги, дори и като изразява открита враждебност към Биткойн и други криптовалути.

Един патент обаче привлича интереса на хората.

Патентът, издаден от Патентното ведомство на САЩ (USPTO) в четвъртък, очертава система, която улеснява анонимните транзакции по блокчейн мрежата. Mastercard за пръв път подаде заявление за патента през декември 2016 г.

Според Mastercard прозрачният характер на обикновените блокчейн сделки е възпрепятстване на приемането на тази технология за ежедневни плащания. Това важи както за бизнеса, така и за потребителите.

Едно лице, например, може да пожелае да закупи подарък за друг, без получателят да бъде отклонен от детайлите на транзакцията. Освен това повечето фирми не биха искали да предоставят на конкуренти и други трети страни данни в реално време, като например обем на транзакциите.

От патента:

Съществува необходимост от техническо решение, при което даден субект може да участва в сделка, при която данните за транзакцията могат да бъдат публикувани публично, за да се осигури отчетност и доверие в данните, като същевременно се запази анонимността и невъзможността на другите да проследяват отделните транзакции или информация за обема от страна на транзакцията, която идентифицира информацията на двете страни за дадена транзакция, за да удовлетвори потребностите от поверителност на всеки един от субектите, участващи в сделката.

Един цял клас криптовалути са се фокусирали върху анонимни транзакции, с най-изявените “токени за поверителност”, които са Monero и Zcash . Bitcoin Lightning Network също обещава да подобри неприкосновеността на личния живот, след като бъде по-широко приета.

Mastercard обаче се стреми да постигне това, без да използва публична криптовалута, и може би по начин, който все още ще предостави на правоохранителните органи възможността да проследят незаконни сделки – макар че този факт не е специално разгледан в патента.

Освен това, докато криптовалутите улесняват транзакциите между партньори, предложената от Mastercard система все още разчита на сървър за обработка на трети страни, който в този случай поддържа база данни с уникални потребителски профили. Наред с идентифициращата информация, всеки профил на обект включва низ от секретни данни.

След получаване на подробности за транзакцията от фирма, сървърът за обработка създава две хеш стойности. Сървърът първо разбърква подробностите за транзакцията, след което създава втора хеш стойност, като комбинира първия хеш с тайната стойност от потребителския профил. Стойността на хеш може да бъде публикувана в блокчекн или друг тип публична книга, за да се докаже целостта на транзакциите, без да се разкриват конкретните им подробности.

Както съобщава, Mastercard спечели разнообразие от патенти за блокчейн през последните седмици. Едната, присъдена през май, използва блокчейн, за да управлява автентичността на купоните и да намали измамите с купони. Друг, отпуснат този месец, има за цел да намали цените и да увеличи ефективността на оферирането за пътуване.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Прогноза за цената на златото от Goldman Sachs

На фона на продължаващия глобален интерес, предизвикан от стратегията за придобиване на злато от БРИКС, Goldman Sachs представи интересна прогноза за цената на благородният метал.

17.04.2024 20:45 1 мин. четене

Спад на европейските пазари след нападението на Иран срещу Израел

Във вторник следобед европейските пазари отбелязаха спад, тъй като търговците останаха внимателни към събитията в Близкия изток и възприеха новите икономически показатели от Китай.

17.04.2024 19:00 2 мин. четене

БРИКС: Проваля ли се плана на Путин да измести долара?

През август миналата година руският президент Владимир Путин заяви, че намаляването на значението на щатския долар е “неизбежно”. Понастоящем обаче няма индикации, че световната икономика се отдалечава от долара.

17.04.2024 18:00 2 мин. четене

БРИКС: Ще присъстват ли европейски държави на срещата през 2024 година?

Годишната среща на върха на БРИКС, планирана за края на тази година, се очаква да се проведе през втората половина на лятото, следвайки модела от предишните години.

17.04.2024 12:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.