Професорът по икономика и нобелов лауреат Пол Ромер предупреди за прекомерния ентусиазъм, свързан с изкуствения интелект (AI), като направи паралел с крипто балона отпреди няколко години.
В изказване на Азиатската инвестиционна конференция на UBS в Хонконг Ромър предупреди за сегашното високо ниво на доверие в бъдещата траектория на AI. Той изрази загриженост, че прекалено оптимистичните прогнози могат да доведат до значителни грешки.
Ромър посочи, че разпространеното вълнение около AI е предизвикано от иновации като ChatGPT на OpenAI в края на 2022 г., които стимулираха огромни инвестиции в изчислителна мощ и облачна инфраструктура от страна на технологични гиганти като Microsoft Corp. и Alibaba Group Holding Ltd. Този рязък ръст на интереса значително повиши оценката на Nvidia Corp., чиито чипове се справят отлично със задачите за обучение на AI. Въпреки това Ромер предупреди да не се смята, че темпото на развитие на технологията ще продължи с пълна сила.
Макар да признава ползите от увеличената изчислителна мощ и използването на данни, Ромер подчерта предстоящото предизвикателство на недостига на данни. Той отбеляза, че докато увеличаването на изчислителните ресурси е сравнително лесно, осигуряването на адекватно предлагане на висококачествени данни е по-сложен въпрос.
Ромер изтъкна примера с автономните превозни средства, като посочи продължаващите проблеми с надеждността и неочакваните сценарии, които възпрепятстват напредъка към напълно самоуправляващи се автомобили, въпреки обещанията на компании като Tesla на Илон Мъск
Според него съществува риск сегашното вълнение около изкуствения интелект да бъде оценено в ретроспекция като балон, който е надценил потенциала си. Той предполага, че след няколко години наблюдателите могат да се замислят за ситуацията и да стигнат до заключението, че очакванията са били прекалено завишени.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.