Стефан Хъ Син, основател на два хедж фонда за криптовалути, беше осъден на повече от седем години затвор, след като американските власти установиха, че е измамил инвеститорите с $54 милиона.
В изявление от 15-ти септември от Министерството на правосъдието на САЩ (DoJ) се съобщава, че окръжният съдия на САЩ Валери Капрони връчи на Син 90-месечна присъда за измама на инвеститорите в размер на $54 милиона.
24-годишният австралиец притежаваше и управляваше два инвестиционни фонда за криптовалута между 2017 и 2020 г.-Virgil Sigma и VQR, последният от които е основан през февруари 2020 г.
Въпреки че Virgil Sigma претендира, че инвестира активите на клиентите си в арбитражни стратегии за криптовалути, Министерството на правосъдието установи, че Син е присвоил капитала на инвеститора от фонда, за да плати лични разходи, включително храна, наем и частни инвестиции от 2017 г.
За да избегне подозрения сред инвеститорите си, Син създава фалшиви извлечения по сметки и фиктивни данъчни документи, твърдейки, че фирмата е била на печалба за всеки един месец от август 2016 г., с изключение на март 2017 г.
След като редовно лъже клиентите си относно „стойността, местоположението и състоянието на техния инвестиционен капитал“ – като Sigma претендира за активи на стойност $90 милиона, въпреки че Син „разпръсква почти целия капитал на инвеститора“ – Син се опитва да открадне активи от VQR, за да изплаща искания за обратно изкупуване от инвеститорите на Sigma.
През декември 2020 г. Син нарежда на главния търговец на VQR да прекрати всички позиции на фонда и да прехвърли средствата на австралиеца. Въпреки предупреждението, че този ход ще доведе до загуби за инвеститорите на VQR, главният търговец развъртя позициите на VQR и препрати средствата на Син.
На 4-ти февруари 2021 г. Син се призна за виновен по едно обвинение в измама с ценни книжа. В последното съобщение на Министерството на правосъдието прокурорът на САЩ Одри Щраус заяви:
Наглата и широкообхватна схема на Син отмъкна от инвеститорите му над $54 милиона и сега той беше осъден на подходяща присъда от над седем години във федерален затвор.
На Син също така трябва да му бъдат конфискувани над $54 милиона и е осъден на три години освобождаване под надзор.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC предприема действия срещу компаниите на китайски милиардер
Регулаторите по целия свят наскоро подчертаха нарастващото разпространение на крипто измами, като ръководителят на SEC Гари Генслер подчерта, че пропуските в регулаторната защита могат да застрашат потребителите в началото на месеца.
„Инвеститорите може да са по-малко скептични към инвестиционните възможности, които включват нещо ново или „авангардно“, или могат да се притеснят да не пропуснат възможността (FOMO)“, предупреди Генслер.
През май Федералната търговска комисия отчете загуби на потребителите от над $80 милиона при измами с инвестиции в криптовалута от октомври 2020 г.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.