По последна информация от преди повече от два месеца, ликвидаторите на хакнатата крипто борса Cryptopia предоставиха подробности за текущото състояние на прогреса, но все още няма потвърдена дата за възстановяване на средствата.
Грант Торнтън беше назначен да ръководи ликвидацията на Cryptopia през май, натоварвайки се със задачата да осигури всички останали активи и да определи план за действие, който да бъде от полза както за клиентите, така и за заинтересованите страни.
Според предишен доклад на Грант Торнтън, компанията е изпитвала затруднения да идентифицира дължимите суми на отделни клиенти поради факта, че не са разполагали с индивидуалните им портфейли.
Вместо това, средствата са се съхранявали в обединен портфейл, докато сделки са се изпълнявали вътрешно в леджъра на Cryptopia.
За щастие, Cryptopia си пази базата данни за тези сделки, но не я е вързала към вътрешния им леджър, за да определят кой потребител какви криптовалути държи, кога се е сдобил с тях и какъв е крайният им баланс преди хака.
Според нови сведения, работата по съвместяване на базата данни с вътрешния леджър е „в ход, и все още ще отнеме известно време за синхронизация“, като се пояснява, че в момента се реконструират сметките на „над 900 000 клиенти, голяма част от които притежават множество криптовалути, милиони транзакции и над 400 различни актива.”
Преконсолидирането на криптовалутната счетоводна книга очевидно не е било лесна задача, тъй като Грант Торнтън е трябвало да потърси експертна помощ, за да се възстанови системата на Cryptopia. Тази продължителна задача беше предприета, за да се гарантира, че всеки злонамерен код, включен в хака, не може да повлияе на процеса на ликвидация и репатриране.
Грант Торнтън също изглежда е постигнал значителен напредък в спора с PhoenixNAP – доставчик на ИТ услуги в Нова Зеландия. След ликвидацията си, PhoenixNAP прекрати договора си с Cryptopia и поиска плащане от $1,9 милиона или заплашват да презапишат важни данни и ценни дигитални активи.
Сега изглежда, че Торнтън е постигнал известен напредък в спора с PhoenixNAP, извличайки клиентски данни и цифрови активи от хостинг компанията. Не е ясно дали Торнтън е платил искания хонорар от $1,9 милиона, за да постигне това.
И накрая, аукционна компания успешно продаде на търг останалите физически активи и оборудване на Cryptopia, като събра неизвестна сума.
Въпреки че Грант Торнтън постигна значителен напредък след назначаването му за ликвидатор, все още остават редица предизвикателни въпроси, които трябва да бъдат решени, преди да започне процесът на репатриране.
Що се отнася до активите, откраднати по време на хака през януари 2019 г., Торнтън работи в момента с полицията на Нова Зеландия и международните власти, борейки се да идентифицира източника на хака. Ликвидатора не се интересува от механизма зад хака, но въпреки това работи с трети страни за замразяване и потенциално възстановяване на средствата.
Торнтън пояснява, че се нуждаят от насоки от новозеландските съдилища, преди да може да започне да връща криптовалути на техните собственици. Независимо от това, клиентите ще трябва да се съобразят с разпоредбите за борба с прането на пари „Опознай своя клиент (AML / KYC)“, преди да могат да получат обратно криптовалутите си, тъй като това е изискване по закон в Нова Зеландия.
Засега не е предоставена времева линия за репатриране, въпреки че бе заявено, че „процесът напредва добре“.
Австралия преразглежда своите правила за криптовалутите, като Австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC) въвежда нови разпоредби, целящи да направят крипто бизнеса по-отговорен.
Основателят на дарк уеб пазара Hydra Станислав Моисеев е осъден на доживотен затвор от московски съд за участието си в редица престъпни дейности.
В интервю за Натали Брунел макроикономистът Люк Громен обсъди потенциалното икономическо въздействие на предложението на Доналд Тръмп за акумулиране на до един милион BTC.
Ветеран от финансовия регулаторен сектор с дългогодишна история в консервативните финансови среди бе номиниран за ръководител на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ.