Комитетът по операциите на открития пазар на Федералния резерв (FOMC) в САЩ реши да запази лихвения диапазон от 5.25% до 5.50%.
FOMC реши да запази лихвения процент непроменен, задържайки го на ниво, невиждано от 22 години. В своето програмно изявление те отчитат добрите резултати на американската икономика, като същевременно отчитат и повишеното финансово напрежение, пред което са изправени предприятията и домакинствата:
През третото тримесечие икономическата активност отбеляза значителен растеж.
Това неотдавнашно решение дава възможност на политиците да оценят задълбочено допълнителната информация и потенциалното ѝ въздействие върху паричната политика.
От друга страна, съществуват спекулации, че тази пауза в повишаването на лихвените проценти може да предвещава по-съществени увеличения в бъдеще. Затягането на финансовите условия независимо от това предполага по-силна от очакваното икономика и пазар на труда, което показва възможността за по-нататъшни повишения.
Заслужава да се отбележи, че САЩ активно повишават лихвените проценти от март 2022 г. насам. Това е първият път, когато официалните лица поддържат лихвения процент в постоянен диапазон в продължение на две последователни срещи.
На заседанието на 20 септември 2023 г. FOMC обяви намерението си да запази референтния лихвен процент по федералните фондове стабилен в настоящия диапазон 5.25%-5.50%.
По това време те заявиха:
Комитетът се стреми да постигне максимална заетост и инфлация от 2% в дългосрочен план. В подкрепа на тези цели Комитетът реши да запази целевия диапазон за лихвения процент по федералните фондове на равнище 5-1/4-5-1/2%.
Освен това преди около две седмици председателят на Федералния резерв Джером Пауъл намекна за възможността да няма по-нататъшни повишения на лихвените проценти.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.