Очаква се през май лидерите на страните от Г-7, а именно Япония, Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, Франция, Германия и Европейския съюз да очертаят глобална стратегия за сътрудничество в областта на дигиталните активи.
Според доклад на Kyodo лидерите ще обсъдят по-строги регулации за криптовалутите в световен мащаб, за да се повиши прозрачността, да се засили защитата на потребителите и да се преодолеят потенциалните рискове за световната финансова система. Тази година срещата на върха ще се проведе в Хирошима.
Сред държавите от Г-7 – Япония вече регулира криптовалутите, а Европейският съюз ще въведе своя регламент за пазарите на крипто активи (MiCA) през 2024 г. Обединеното кралство постепенно разработва своята рамка, като в наскоро въведените данъчни формуляри има специална категория за крипто активи и планове за дигитален паунд. Канада третира дигиталните активи като ценни книжа, а Съединените щати понастоящем прилагат съществуващите финансови регулации към криптовалутите, като някои очакват регулаторна рамка от законодателите през следващите месеци.
Освен страните от Г-7, други глобални организации полагат паралелни усилия за стандарти за дигитални активи. Съветът за финансова стабилност (СФС), Международният валутен фонд (МВФ) и Банката за международни разплащания (БМР), групата на 20-те най-големи икономики в света, известни под общото наименование Г-20, обявиха през февруари по време на среща в Бенгалуру, Индия, че ще работят по препоръки относно регулирането, наблюдението и надзора на глобалните стабилни монети, дейностите и крипто пазарите, които ще бъдат представени до юли и септември.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 5 алткойна, които да следите тази седмица (27.03.2023-02.04.2023)
През февруари МВФ публикува план за действие по отношение на крипто активите, като призова държавите да премахнат статута на криптовалутите като законно платежно средство. Въпреки това МВФ се застъпи в полза на идеята правителствата да приемат по-широко регулиране на крипто активите и работи върху оперативно съвместима платформа за дигитални валути на централните банки (CBDC), която да свързва множество глобални CBDC и да дава възможност за трансгранични транзакции.
Като цяло глобалният натиск за крипто регулиране продължава, а държавите отделят време за разработване на своите рамки, като същевременно работят в посока на сътрудничество и стандартизация.
Страните от Г-7 и други глобални организации се стремят да повишат прозрачността, да осигурят защита на потребителите и да се справят с потенциалните рискове за глобалната финансова система.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.