Известен инвеститор с редица точни прогнози предупреди, че сегашните икономически обстоятелства са предвестник на зловещ срив.
Майкъл Бъри, известен с предсказването на срива на жилищния пазар през 2008 г., предупреждава инвеститорите, че предстои най-големият срив на пазарите на активи в историята.
Съвсем наскоро той продаде всичките си акции с изключение на една, което показва, че сривът вероятно наближава.
На 31 август той публикува туит с графика на S&P 500, която показва 18% спад от пика през декември 2021 г. Подигравайки се на последователите си, той озаглави туита:
И все пак продължавам да получавам въпроси „кога ще има крах?“.
Предупрежденията на Бъри са продължение на по-ранните му коментари, публикувани през юни 2021 г., когато той алармира участниците на пазара да не се поддават на страха от пропускане (FOMO), тъй като той вероятно ще завърши с катастрофа поради прекомерното разширяване на възможностите на търговците на дребно.
Когато криптовалутите паднат от трилиони, или меме акциите паднат от десетки милиарди, загубите на #MainStreet ще се доближат до размера на държави.
Туитовете на Бъри изглеждат пророчески, тъй като корелацията между пазарите на криптовалути и фондовия пазар действително се увеличава. Той сподели, че проблемът с криптовалутите е в безразсъдното заемане на средства за финансиране на определени монети и че сривът на един пазар може потенциално да доведе до срив на друг, като по този начин става каскаден ефект.
Майкъл Бъри е много успешен инвеститор. Той се възползва от краха на дот-ком балона, неотдавна успешно шортна Tesla и ETF за иновации ARK (ARKK), когато те бяха близо до пиковите си стойности. Той също така инвестира в GameStop (GME) преди да се превърне в меме акция.
Може би е излишно да се споменава, че Бъри е човек, който си заслужава да бъде следен. Акциите на компанията му и последните транзакции са публични, а освен това той също така пише в Twitter редовно.
Напоследък той стана обект на много дискусии, защото продаде почти всичките си позиции. Сред акциите, които той продаде, са Meta (META), Bristol Myers (BMY), Cigna (CI) и много други.
Това се случва, след като той многократно предупреждаваше в Twitter, че последният период на възход не е устойчив и вероятно ще бъде последван от срив.
Противно на това, което се говори в Twitter, е имало ралита в мечи пазари, които са надскочили 50% отдръпване и са водили до по-ниско дъно.
Април 1930
Ноември 1938
Юни 1946
И от 1950, ноември 1968.
Зависи как дефинирате рали и/или цикъл в мечия пазар.
И живота>графики.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето кога може да очакваме Биткойн да достигне дъно
Както отразихме, Джереми Грантъм твърди, че неотдавнашното рали, наблюдавано на фондовите пазари, е просто възход в рамките на мечи пазар. В своята статия, озаглавена „Навлизане в последния акт на супер балона“, той твърди, че комбинацията от надценени активи и борбата на Федералния резерв (ФЕД) срещу инфлацията може да доведе до срив на пазара.
Трудно е да се разбере какво точно ще се случи; въпреки това Бъри има история на точни прогнози, които често изглеждат прозорливи в ретроспективен план. На по-широките пазари се наблюдава повишена волатилност; следователно участниците на пазара трябва да се съсредоточат върху фирми със силни парични потоци и конкурентни позиции, ако планират да останат на пазарите въпреки предупрежденията на предсказателите.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.