Изследовател по икономика от Харвард публикува нов работен документ, в който препоръчва на централните банки по света да започнат да купуват Биткойн.
Според доклад на Politico Матю Феранти, докторант пета година в икономическия факултет на Харвард, е публикувал нов работен документ, в който твърди, че централните банки трябва да започнат да изкупуват Биткойн (BTC).
В документа, чийто ръководител е съветникът на Феранти в Харвард и бивш икономист от Международния валутен фонд (МВФ) Кен Рогоф, се твърди, че централните банки биха имали полза от притежаването на малко количество Биткойн. В документа се казва, че страните, изправени пред потенциални икономически санкции, трябва да държат още повече Биткойн като хеджиращ заместител на златото.
Говорейки в интервю за Politico, Феранти подчерта, че страните биха могли да използват крипто, за да заобиколят санкциите, наложени от САЩ и други световни сили.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: „Заблуденият“ Банкман-Фрийд „ще прекара време в затвора“ – М. Новограц
Въпреки това той твърди, че златото е най-добрата алтернатива за хеджиране като казва, че то е 5 пъти по-малко волатилно.
Феранти заяви пред Politico, че държавите биха имали полза от притежаването на криптовалути в допълнение към златото поради липсата на корелация между двата актива и за увеличаване на диверсификацията. Той също така отбеляза, че страните, изложени на риск от санкции, обикновено имат лоша инфраструктура и поради това е по-малко вероятно да могат да се сдобият с достатъчно злато, за да хеджират адекватно риска си.
Според най-новия анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal, активността на Биткойн миньорите е достигнала рекордно ниско ниво.
Биткойн стратегията на Strategy и Metaplanet дава отлични резултати през 2025 г., като и двете компании регистрират значителни печалби благодарение на скока в цената на BTC.
Strategy, по-рано MicroStrategy, разшири портфейла си от Биткойн с придобиването на допълнителни 15,355 BTC за около $1.42 милиарда при средна цена от $92,737 за Биткойн.
Докато Международният валутен фонд (МВФ) публично твърди, че Салвадор е спрял да натрупва Биткойн като част от споразумението си за заем, доказателствата от блокчейна рисуват съвсем друга картина.