На Форума за развитие на Китай през 2023 г. Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) обсъди предизвикателствата пред световната икономика.
В речта си на 26 март Георгиева изтъкна няколко фактора, които допринасят за прогнозираното забавяне на глобалния растеж до под 3%, включително пандемията, войната в Украйна и затягането на паричната политика.
Георгиева наблегна и на рисковете за финансовата стабилност, особено по отношение на високите нива на дълга и бързото преминаване към по-високи лихвени проценти в отговор на инфлацията.
Вследствие на това тя призова политиците да следят отблизо текущите събития и да оценяват възможните им ефекти върху глобалните икономически перспективи и финансовата стабилност.
Макар да призна несигурността, свързана с глобалната икономическа ситуация, Георгиева изтъкна положителните развития в Китай, където икономиката преживява силен подем.
Според януарската прогноза на МВФ, БВП на Китай се очаква да нарасне с 5.2 % през тази година, като през 2023 г. ще допринесе за приблизително една трета от световния растеж.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: First Citizens Bank придобива всички депозити и кредити на Silicon Valley Bank
Освен това Георгиева изтъкна две ключови области, в които политиците биха могли да съсредоточат усилията си: повишаване на производителността и насочване на икономиката към растеж, основан на потреблението, който е екологично устойчив и по-малко зависим от дълга. Друга възможност за политиците е да преминат към нулеви нетни емисии до 2060 г., което би насърчило екологичния растеж и би спомогнало за постигането на целите на Китай в областта на климата.
Тя отбеляза, че тези политики могат значително да увеличат производствения капацитет на икономиката, като същевременно помогнат на Китай да постигне целите си в областта на климата.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.