В тази статия ще разгледаме и обсъдим последните тенденции в дигиталния свят, с което да се акцентира върху настоящите и бъдещи пропуски за българската иконимика и развитие.
В световен мащаб криптовалутите стават все по-разпознаваеми и започват да се интегрират сред обществото като алтернативна платежна система и инвестиционен инструмент.
Тази тенденция за първи път се видя в Ел Салвадор, която страна беше меко казано във финансова, престъпна и социална криза. С идването на президента Найб Букеле, държавата от Централна Америка прие водещия дигитален актив като законно платежно средство и оформи т. нар. Биткойн стратегия, за която ще може да разберете след малко.
Планът бе след първоначална инвестиция, страната да започне да купува по 1 Биткойн на ден. Няколко години по-късно, може да се забележи ефекта от този смел ход – почти нулева престъпност, подновени инвестиционни възможности и стабилизиран държавен бюджет.
Тъй като след падането на социалистическия режим, в България масово се възприемат западните възгледи, нека разгледаме и какво се случва в САЩ.
Америка винаги е имала за цел да бъде лидер във всяка една сфера. Този стремеж от години насам диктува фондовия пазар, като пример за това са „Великолепната седморка“, а именно Apple, NVIDIA, Google, Amazon, Microsoft, Tesla и Meta (чиято обща пазарна стойност надвхърля главозамайващите $18 трилиона). Въпреки анти-крипто политиките на Байдън и председателят на SEC – Гари Генслер, в началото на 2024 година САЩ одобриха дългоочакваните борсово търгувани фондове за спот пазарите на Биткойн.
Какъв е резултата – най-големите световни компании колективно придобиха BTC за над $35 милиарда и вече комбинирано са най-големия притежател на BTC в глобален мащаб. За пример ще дадем и MicroStrategy, чиято стратегия доведе до натрупване от впечатляващите 439,000 Биткойн токена. Паралелно с тези събития водещата криптовалута премина своя халвинг цикъл и се изстреля от $42,641 в началото на годината до около $107,000 към момента на писане на статията – ръст от над 150%.
В САЩ се забелязва промяна в държавната политика относно технологичното развитие, особено като се има предвид, че наближава времето, в което Доналд Тръмп ще заеме президентския пост. Повечето щати започват да подкрепят идеята за национален Биткойн резерв, тъй като масово се осъзнава статута на дигиталния актив и неговите ползи като хедж срещу инфлацията.
След като обобщихме влиянието на САЩ в света на финансите и дигиталните валути нека сега погледнем и Германия.
В началото на 2024 г. Германия конфискува 50,000 BTC от пиратския сайт за стрийминг услуги 2к. Тъй като в периода 19-12 юли държавната политика избърза и продаде всичките притежания на средна цена от $54,000, може да се каже че най-силната икономика в Европа изпусна да внесе в хазната $2.5 милиарда.
Това са само част от събитията, с които две от водещите икономики в световен план могат да запомнят 2024 година.
Друг пример е и Италия, която въведе данъчно облагане на крипто-печалбите, първоначално с 40%. Но поради вълната от негодувание, се стигна до решение и данъчната ставка бе свалена, а именно, за да не избягат инвестициите и предприемаческия ентусиазъм от крипто сферата в страната.
Чешката република пък въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.
След като правителството на Русия бе забранило добива на криптовалутите, както и тяхната употреба, президента Владимир Путин лично отмени тази забрана и заяви:
Кой може да спре Биткойн – никой.
И макар войната между Русия и Украйна да продължава, украинската страна също предприе стъпки, обявявайки, че ще легализира употребата на криптовалутите и ще наложи данъчно облагане, тъй като от държават осъзнават нарастващата роля на крипто пространството и пропуснатите ползи от неизбежното.
Освен Биткойн, като цяло крипто света предлага множество възможности за развитие.
ОАЕ и страните от Близкия изток предприемат всевъзможни стъпки, за да могат да се превърнат в лидер в блокчейн и финтех иновациите. Именно заради тази мисия да са конкурентни и да приветстват таланти и бизнеси от цял свят Дубай и други градове и региони в арабския свят не спират да привличат качествени кадри и ясната им стратегия вече се отплаща.
Водещи крипто борси и компании се лицензират и предприемат стъпки съвместно с местното законодателство, за да може да оперират и движат регулирано дигиталните иновации.
Тук може да спомененм и Турция, която не спира да предприема стъпки за създаване на регулаторна рамка на дигиталното пространство. Освен въвеждането на данъчно облагане, Турция лицензира различни борси и компании, за да укрепва собствената си финансова стратегия.
Европейският съюз дори създаде Регламента за пазарите на крипто активи (MiCA), който се очаква да влезе в пълна сила от 2025 година.
Инвеститорите се притесняват от засилен контрол и мониторинг от страна на контролните органи, тъй като онлайн активността и транзакциите на потребителите ще се следят по-отблизо след въвеждането на MiCA.
Европа разработва дигитално евро, за да може също да остане конкурентна в тази технологична надпревара, защото страни като Китай имат огромен напредък с техните дигитални валути на централните банки (CBDC).
От една страна дигиталното евро ще предложи по-пряка експозиция към криптовалутите и може да улесни достъпа за европейските граждани. Въпреки това, много експерти спекулират, че това може да навреди на крптовалутите, особено на стабилните монети, тъй като инвестициите може да се пренасочат от тях към Европейската централна банка (ЕЦБ).
Съвсем наскоро ЕЦБ публикува последният си доклад за развитието на дииталната им валута. Макар и да е рано да се говори за имплементация на тези валути и тяхното масово използване, бързото им развитие е сигнал за това какво предстои – неизбежната дигитална революция, в която всеки иска да има пръст. Или може би не всеки?
В България технологиите и иновациите на този етап са тема табу. При нас всичко се случва със закъснение и фокуса е върху проблеми, които се разрешават, когато е твърде късно и впоследствие се пропускат ползите. Въпреки това множество компании, включително и ние от CryptoDnes, се борим за да информираме обществеността, да се образоваме, да създаваме и да градим, за да може да сме подготвени за момента, в който дигиталното ще е статукво и криптовалутите ще са част от ежедневието на голям процент от населението – защото това е неизбежно. И дори да не е криптовалута, има други дигитални активи, които все още са напълно неясни като концепция за много голяма част от народа.
Най-голямата крипто борса в света Binance и нейния български клон организират магистърска и впоследствие бакалавърска програма за блокчейн с най-стария икономически университет в страната, УНСС.
Въпреки опитите на тези местни и международни компании да помогнат за развитието на сектора и по нашите ширини, инвеститорите, разработчиците и любопитните ще се насочат към чужбина. Новите кадри, които ще се създават и развиват в тези университети ще предпочетат държава с по-ясно изразени регулации, които имат за цел да са лидери и да се възползват от факта, че крипто и блокчейн пространството наскоро излезе от зародиш, което означава, че има много поле за развитие. И в тази игра за лидерство, не е задължително първите да са победители. Всеки може да е победител, стига да предприеме правилните действия.
След като обсъдихме кадровия проблем и пропуските в националната стратегия остава и въпроса за случая „ПРАТКА/ВИРУС“ от 2017 г, когато на българската граница е задържана флашка с внушителните 213,576 BTC. Към момента на писане на статията този портфейл съдържа $22.70 милиарда, което представлява над 10% от БВП на страната. Хипотетично ако бъдат правилно усвоени с тези средства може да бъде осигурен, както национален Биткойн резерв, така и направена инвестиция в дигиталната сфера, която да има ресурс да се конкурира в световен мащаб. При предишни дискусии по темата, лица от няколко правителства отхърлят темата, включително и бишвия финансов министър Асен Василев. По новината липсва допълнителна информация. Съществуват спекулации, че портфейлът е бил продаден малко след като е бил конфискуван
Имайки предвид всичко това, стигнахме до финалния въпрос – отново ли ще се чакат 15 години, за да се адаптира България в световните тенденции? Да, има лъч светлина, тъй като съшествуват редица компании, които градят и излизат на международната сцена, заради напредничавото мислене и успяват да се реализират , заради своята стратегия. Да, има таланти, които могат да допринесат за развиитието на сектора. Но без адекватни проучвания от страна на държавата, това никога не може да се развие до нещо повече от микроикономически казус.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
Последният анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal предполага, че връзката между алткойн пазарите и Биткойн отново е отслабнала.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.