В ново проучване се стига до заключението, че криптовалутите могат да допълнят традиционните финанси, като действат като "добра алтернатива" на съществуващите процеси на сетълмент.
В проучването на Международната асоциация на мрежите за парични преводи (IAMTN) се посочва, че чрез блокчейн технологията, която захранва криптовалутите, паричните преводи могат да бъдат незабавни поради възможността да се елиминират посредници като банките и на свой ред да се намалят разходите.
Забележително е, че констатациите са подкрепени от водещи участници в индустрията, с които IAMTN проведе интервюта относно иновативните технологии с потенциал за подобряване на трансграничните плащания. Интересно е, че заинтересованите страни отбелязаха, че блокчейн и крипто притежават „безкрайни възможности“ за подобряване на трансграничния сетълмент.
„Използването на криптовалути за сетълмент на трансакции може да бъде добра алтернатива на традиционните процеси на сетълмент. Това се дължи на възможността, която тя дава за незабавен сетълмент на трансакциите в блокчейн, без да е необходимо да се преминава през кореспондентската банкова система с нейното ограничено работно време и дълго време за обработка“, се казва в доклада.
По-специално IAMTN заяви, че необходимостта от проучване на блокчейн технологията се налага от спада на кореспондентските банкови отношения наред с рязкото нарастване на обема на трансграничните плащания.
В проучването се отбелязва още, че въпреки изтъкваните предимства на блокчейн при плащанията, все още не е ясно кой е най-добрият случай на използване на технологията, който може да се използва при паричните преводи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто ще стане мейнстрийм, твърди председателят на CFTC
Освен блокчейн, IAMTN определи отворения интерфейс за програмиране на приложения (API) и изкуствения интелект (AI) като ключови технологии, които могат да подобрят международните разплащания.
Струва си да се спомене, че в доклада се признава също така, че участниците в сектора се опитват да внедрят блокчейн в своите системи, но се сблъскват с различни предизвикателства, като на първо място се нареждат регулациите. Според проучването в някои региони съществуват строги закони, но в други липсват ясни насоки, които да регулират интегрирането на новите технологии, което води до несигурност.
„Като цяло спазването на регулациите може да се превърне в скъпоструващо и предизвикателно за финансовия бизнес поради необходимостта да бъде в крак с развиващите се регулаторни пейзажи в световен мащаб. По-специално, предизвикателствата възникват, когато регулирането не е в крак с технологичния напредък„, се казва още в доклада.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.