Три групи, които се застъпват за Палестина - включително Хамас, организацията, отговорна за неотдавнашните нападения, довели до смъртта на повече от 250 души в Израел - финансират дейността си с криптовалута.
Между август 2021 г. и юни 2023 г. Хамас, Палестинският ислямски джихад (PIJ) и тяхната ливанска асоциирана организация Хизбула са натрупали общо над $134 милиона в криптовалута, според заповедите за конфискация на израелското правителство и докладите за блокчейн анализ, подробно описани от The Wall Street Journal.
Хамас е получила приблизително $41 милиона в дигитална валута през този почти двугодишен период. PIJ, чиито членове от Газа обединиха сили с Хамас в неотдавнашните военни действия срещу Израел, получи около $93 милиона в криптовалута между август 2021 г. и юни тази година.
През юни крипто средствата, за които се твърди, че принадлежат на Хизбула, дългогодишен противник на Израел, базиран в Ливан, бяха иззети от крипто борсата Binance. Конкретният размер на дигиталната валута, държана от групата, обаче остава неразкрит.
Говорител на Binance информира, че базираната в Сингапур компания работи неуморно, за да попречи на терористичните групи да получат достъп до криптовалута.
Остава неясно дали тези средства са били използвани за подпомагане на неотдавнашните въздушни удари и нахлувания на Хамас, които доведоха до значителни щети на израелски градове и оставиха цивилни граждани в уязвимо положение.
Лицата, които проучват методите на финансиране на Хамас, потвърдиха пред The Journal, че криптовалутата продължава да бъде основен ресурс за групировката, подпомагайки генерирането на средства, включително средства от Газа и Египет.
Съединените щати твърдят, че Хамас, която управлява Газа, получава значителна подкрепа от Иран, като годишният принос на Техеран се оценява на около $100 милиона. Военното крило на Хамас, Бригадите Изз ад-Дин ал-Касам, е насърчило поддръжниците си чрез канала си в Telegram да внасят Биткойн още през 2019 г., които впоследствие са били прехвърлени по сметките на организацията чрез Binance, според The Journal.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.