Бивш ръководител на централната банка на Китай заяви, че Libra на Facebook ще бъде по-добре да е под контрола на Международния валутен фонд (МВФ).
Предлаганата от Facebook платформа за дигитални разплащания продължава да предизвиква критики от финансовите регулатори по целия свят.
Джоу Сяочуан, бивш ръководител на Народната банка на Китай (PBoC), сподели, че Libra имат малък шанс да успеят извън контрола на основните финансови институции. Коментирайки въпроса, Джоу отбеляза:
Хората ще поставят под съмнение мотивите на Libra, тъй като тя е инициирана от частна компания – всичко ще е много по-добре, ако бъде под мониторинга на МВФ.
I watched the entire video and his comments is VERY to the point and super wise TBH.
Central bankers are not dumb when it comes to currency business
— Dovey 以德服人 Wan (@DoveyWan) November 8, 2019
Джоу, подобно на много видни личности в китайското правителство, също излезе срещу предложения от Facebook проект за дигитални разплащания. Още през юли, бившият председател на PBoC заяви, че Libra представлява значителни рискове за платежните системи и националните валути.
За Джоу, Libra, която е под контрола на частните компании, създава възможността тези частни интереси да диктуват паричната политика на глобално ниво. Трябва обаче да се направи аргумент, че замяната на Libra Association с МВФ вероятно би представлявало същия централизиран контрол на кредитния пазар.
Освен това, ако Либра бъде контролирана от МВФ, може да видим имплементация на системата от страна на суверенни сили, която наподобява сегашната финансова структура. Липсата на централизиран надзор е това, което според много хора, включително и Джак Дорси от Twitter, дава на Биткойн преимущество.
Междувременно, Libra продължава да се бори с регулаторните реакции на властите в различни юрисдикции. Освен, че заявяват желание да блокират развитието на проекта, някои страни се стремят да пуснат своите дигитални валути, за да се противопоставят на тази на Facebook.
Множество доклади от Китай гласят, че PBoC създава дигитален RMB, който ще свързва настоящата екосистема за електронни разплащания в страната. Както по-рано бе съобщено, Европейската централна банка (ЕЦБ) също търси да издаде публична дигитална валута, в отговор на Libra.
Някои от заинтересованите страни в Европейския съюз, наскоро призоваха да не бъде позволено на Китай да доминира над суверенната сцена на дигитални валути. В същото време, Турция трябва да приключи окончателното тестване на своята дигитална лира до 2020 г.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.