Бивш ръководител на централната банка на Китай заяви, че Libra на Facebook ще бъде по-добре да е под контрола на Международния валутен фонд (МВФ).
Предлаганата от Facebook платформа за дигитални разплащания продължава да предизвиква критики от финансовите регулатори по целия свят.
Джоу Сяочуан, бивш ръководител на Народната банка на Китай (PBoC), сподели, че Libra имат малък шанс да успеят извън контрола на основните финансови институции. Коментирайки въпроса, Джоу отбеляза:
Хората ще поставят под съмнение мотивите на Libra, тъй като тя е инициирана от частна компания – всичко ще е много по-добре, ако бъде под мониторинга на МВФ.
I watched the entire video and his comments is VERY to the point and super wise TBH.
Central bankers are not dumb when it comes to currency business
— Dovey 以德服人 Wan (@DoveyWan) November 8, 2019
Джоу, подобно на много видни личности в китайското правителство, също излезе срещу предложения от Facebook проект за дигитални разплащания. Още през юли, бившият председател на PBoC заяви, че Libra представлява значителни рискове за платежните системи и националните валути.
За Джоу, Libra, която е под контрола на частните компании, създава възможността тези частни интереси да диктуват паричната политика на глобално ниво. Трябва обаче да се направи аргумент, че замяната на Libra Association с МВФ вероятно би представлявало същия централизиран контрол на кредитния пазар.
Освен това, ако Либра бъде контролирана от МВФ, може да видим имплементация на системата от страна на суверенни сили, която наподобява сегашната финансова структура. Липсата на централизиран надзор е това, което според много хора, включително и Джак Дорси от Twitter, дава на Биткойн преимущество.
Междувременно, Libra продължава да се бори с регулаторните реакции на властите в различни юрисдикции. Освен, че заявяват желание да блокират развитието на проекта, някои страни се стремят да пуснат своите дигитални валути, за да се противопоставят на тази на Facebook.
Множество доклади от Китай гласят, че PBoC създава дигитален RMB, който ще свързва настоящата екосистема за електронни разплащания в страната. Както по-рано бе съобщено, Европейската централна банка (ЕЦБ) също търси да издаде публична дигитална валута, в отговор на Libra.
Някои от заинтересованите страни в Европейския съюз, наскоро призоваха да не бъде позволено на Китай да доминира над суверенната сцена на дигитални валути. В същото време, Турция трябва да приключи окончателното тестване на своята дигитална лира до 2020 г.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.