Милионерите в Китай се обръщат към безплатни услуги, за да търгуват и купуват Биткойн и други криптовалути, дори когато местното правителство твърди, че ще предприеме репресии срещу сектора, според доклад на Bloomberg.
Длъжностни лица в страната заявиха по-рано този месец, че ще прекратят криптодобивната дейност в страната.
„Ще предприемем репресии срещу поведението на копаене и търговия с Биткойн“, заяви вицепремиерът Лиу Хъ и Държавният съвет, позовавайки се на опасения относно климата.
Цените паднаха с над 40% на крипто пазара след тези коментари. Но докато продавачите намаляват риска, някои други купуват повече криптовалути чрез извънборсови платформи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Paysend събра $125 милиона, за да разшири своята платформа за плащания
Извънборсовите платформи са просто платформа за обмен на активи, които не са регистрирани на официална борса или се търгуват чрез частна счетоводна книга. Такива платформи позволяват на богатите търговци или инвеститори (те обикновено имат по-високи критерии за потребителите) да инвестират на пазари по-частно.
И бизнесът процъфтява. В доклада се казва, че нарастващият обменен курс между китайския юан и стабилната монета Tether – който бе спаднал с 4,4% по-рано този месец – се е увеличил до половината от стойността преди репресиите, което предполага, че извънборсовите платформи правят голям бизнес.
OKEx, one of China’s largest exchanges, said that China is going to be more strict on exchanges and mining operations, but people can still use and hold cryptocurrencies in general, including Chinese nationals. https://t.co/PAxK2gs4vp
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) May 31, 2021
Ето как се случват нещата: Фирми като Huobi и OKEx, две популярни крипто борси, които управляват своята OTC платформа в Китай, позволяват на търговците да публикуват оферти за покупка и продажба, като контрагентът е самата борса.
След като бъде договорена цена (тя може да бъде по-ниска или по-висока от цената на световния пазар), купувачът (или продавачът) използва различна платформа за плащане, за да изпрати юан, който след това се заключва в „ескроу“ акаунт, докато бъде потвърдена транзакцията. След това крипто се прехвърля към сметката на купувача и търговията е завършена.
Това позволява на потребителите да търгуват на личен начин. Понастоящем регулаторите нямат начин да определят коя транзакция на локална платформа за плащане се отнася до коя на крипто борса.
Това обаче не означава, че всичко е в безопасност. По-рано този месец китайските регулатори уведомиха банките и разплащателните фирми за тяхното изискване да идентифицират и блокират „подозрителни“ транзакции, като тези, свързани с пране на пари или такива, свързани с крипто транзакции.
Добрата новина е, че „индивидуалната“ търговия досега не е била забранена директно от китайското правителство.
Нова информация, получена от задвижваното от изкуствен интелект проследяване на тенденции на CoinMarketCap, разкрива четирите най-влиятелни крипто тренда, които в момента оформят пазара: BTCFi & DePIN, регулаторните пробиви в САЩ, икономиките на агентите с изкуствен интелект и токенизацията на активи от реалния свят (RWA).
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
Нов анализ на графиките предлага поразителна прогноза: Колко ВТС ще са нужни на човек, за да се пенсионира комфортно до 2035 г. в различни държави – при условие че цената продължи да расте и инфлацията се коригира със 7%.
Изглежда, че Strategy официално е влязла в топ 10 на корпоративните трезори на S&P 500 с огромните си авоари от $71 милиарда в Биткойн – заемайки 9-то място и прескачайки големи компании като Exxon, NVIDIA и PayPal.