През последното тримесечие крипто пазарите отбелязаха високи резултати, въпреки новините, че Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC) може да накара големи финансови институции да преразгледат заявленията си за Биткойн ETF.
През този период цената на Биткойн отбеляза лек спад от по-малко от 1%, установявайки се на равнище около $30,200. При Етериум, втората по големина криптовалута, се наблюдава ръст от 4%, достигайки $1,923.
Междувременно традиционните фондови пазари продължиха бичия си тренд, като индексът S&P 500 се повиши с над 1% и достигна най-високото си ниво от април 2022 г. насам.
В сектора на децентрализираните финанси (DeFi) MKR на Maker отбеляза най-голям скок с 14% увеличение, плътно следвана от Aave, която за кратко се покачи с 9%. Curve (CRV) и на Optimism (OP) също станаха свидетели на ръст от приблизително 8%.
Общият обем на търговията на децентрализираните борси намаля с 1.7% тази седмица, възлизайки на $15.9 милиарда.
Като цяло повечето основни криптовалути, с изключение на стабилните монети, отбелязаха печалби от поне 2%. Лайткойн демонстрира най-значителното увеличение с ръст от 24%, следван от Биткойн Кеш (BCH) с повишение от 22% и Solana (SOL) с ръст от 8%.
По-рано се появиха съобщения, които гласяха, че BlackRock и Fidelity може да срещнат пречки с наскоро подадените си заявления за спот Биткойн борсово търгувани фондове (ETF).
Комисията по ценни книжа и борси изрази загриженост относно пропускането на подробности относно платформите за търговия с криптовалути, които играят решаваща роля за откриването на измами в рамките на основния спот пазар.
Вследствие на това Чикагската борса за опции (CBOE) пое инициативата да подаде отново заявления от името на Fidelity, Van Eck, Invesco и WisdomTree. Интересно е, че във всички тези подадени заявления като потенциален партньор е посочена Coinbase, водещата американска крипто борса.
Етериум (ETH) поскъпна с 1.8% през последните 24 часа, достигайки $2,987 на 13 юли, тъй като силният технически импулс, притокът на ETF-ите и принудителното ликвидиране на шорт позиции допринесоха за възходящото движение.
Пазарът на алткойни се разгорещява бързо и според някои крипто анализатори може би навлизаме в пълноценна „бананова зона“, подобна на експлозивното рали през 2020-2021 г.
Cardano (ADA) се покачи с 3.8% през последните 24 часа, достигайки $0.736, тъй като комбинацията от технически пробив, инерция на Биткойн и високопоставен финансов ход от Input Output Global (IOG) подхрани бичите настроения.
Chainlink (LINK) поскъпна с 3.9% през последните 24 часа, преминавайки над критичната зона на съпротива от $15 на фона на нарастващия интерес към токенизацията на активи от реалния свят (RWA) и засилването на техническите показатели.