Задържането на американския предприемач в областта на криптовалутите Едел Сие в Дубай в рамките на правен спор със Сам Лий, главен изпълнителен директор на фалиралия крипто фонд HyperVerse, предизвика твърдения за изтезания и опасения за неговото благосъстояние.
Сие твърди, че е бил измъчван, за да подпише фалшиво признание от дубайската полиция по време на разпита му след ареста му на летището през март.
В запис на затворническо обаждане, получен от Guardian, Сие подробно описва случаите на физическо насилие и заплахи от страна на полицията, включително заплахи за изнасилване, отправени към него и съпругата му. Той също така описва, че по време на разпита е бил бит, удрян и са му били нанасяни удари с остри предмети в ребрата.
Съпругата на Сие, която се страхува от ответни действия заради това, че говори открито, разкри как съпругът ѝ е бил задържан в затвора Ал Барша през последните два месеца, където му е бил отказан достъп до дрехи и медицинско обслужване. Тя твърди, че арестът му се дължи на правен спор, иницииран от един от неговите бизнес партньори, освен Лий, който го обвинява в кражба.
Лий обаче отрича да е бизнес партньор с Хсиех и омаловажава участието му в предишното им предприятие – Fomodex, борса за криптовалути. Той призна, че е наясно със съдебното производство срещу него, но отрича да е извършил каквото и да било нарушение.
Междувременно Лий е изправен пред обвинения в САЩ за предполагаемата си роля в HyperVerse, която американските прокурори описват като пирамида и Понци схема. Лий отрича да носи каквато и да е отговорност за схемата и критикува действията на Министерството на правосъдието на САЩ.
Консулството на САЩ в Дубай е било уведомено за ситуацията на Сие, но е заявило, че не може да се намеси пряко. Твърденията за малтретиране и изтезания от страна на емиратската полиция срещу чужденци, задържани в страната, не са рядкост, което поражда опасения за безопасността на Сие и за по-широкото положение с правата на човека в Дубай.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.