През 2022 г. мениджърите на крипто хедж фондове преживяха особено тежка година, a много екипи претърпяха значителни загуби само за дни или дори часове, което доведе до значителни обратни изкупувания от страна на техните инвеститори.
Секторът на дигиталните активи се сблъска с предизвикателства, дължащи се на засиления регулаторен контрол в САЩ и на други места, което доведе до най-лошите 12 месеца за мениджърите на портфейли в последно време.
Въпреки това секторът отбеляза ръст на новите фондове и на талантите, тъй като в неотдавнашния доклад на Forteus Research се посочва, че се наблюдава “миграция на таланти от традиционните финанси към дигиталните активи”.
Според доклада мениджърите на портфейли с дигитални активи са постигнали по-добра абсолютна възвръщаемост в сравнение с мениджърите на традиционни портфейли за период от минимум 36 месеца.
Липсата на инфраструктура от институционален клас е съществена пречка за широкото институционално приемане на криптовалутите, което бе улеснено от последните развития, като например появата на по-специализирани компании и нарастването на броя на доставчиците на услуги.
Понастоящем са налични над 400 възможности за крипто търговия, с акцент върху търговията с деривати, по-специално фючърси и безсрочни суапове.
Търговията с дигитални активи е фрагментирана, което може да доведе до ценови размествания и неефективност. Настоящото състояние на търговията с класа активи, при което ценовите дислокации са често срещани, предлага шанс за арбитражни стратегии с ограничен базисен риск и ливъридж.
Това се подкрепя и от факта, че приблизително 65% от всички обеми на търговия с дигитални активи сега се сключват чрез деривати, като фючърси и безсрочни суапове, което води до голямо търсене на арбитражни стратегии.
Въпреки това индустрията все още е изправена пред няколко пречки, включително липсата на осведоменост на разпределителите, подходящи първокласни брокерски решения и срива на FTX, който “несъмнено подкопа доверието в доставчиците на крипто услуги”.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Анализатор споделя предупреждение за алткойна
Макар и изправени пред препятствия, признаването на криптовалутите от страна на традиционните финанси постепенно се увеличава, за което свидетелства партньорството между Coinbase и платформата на Blackrock, която е отворена за институционални инвеститори, цитирано от Forteus като положителна илюстрация на “съвместната работа на традиционните и крипто компаниите…”.
В заключение, през последните години секторът на дигиталните активи е изправен пред значителни предизвикателства, но с появата на нови фондове и таланти по-голямото институционално приемане става все по-възможно.
Въпреки пречките пред индустрията, възможностите за арбитражни стратегии с ограничен базисен риск и ливъридж продължават да поддържат инерция по отношение на възвръщаемостта и инвеститорския интерес.
Повечето инвеститори в S&P 500 губят пари заради банковата криза и изглежда, че дори Уорън Бъфет не е застрахован.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на борсата за криптовалути Gemini, наскоро се обърна към Twitter, за да изрази недоволството си от банковата система на САЩ.
Според запознати извънредната подготовка ще позволи поглъщането да се осъществи без обичайния “шестседмичен период на консултации” с акционерите.
Неотдавнашните финансови проблеми на Silicon Valley Bank (SVB) предизвикаха вълнообразен ефект в сектора на децентрализираното финансиране (DeFi), както съобщава DappRadar, платформа за пазарна информация.