През 2022 г. мениджърите на крипто хедж фондове преживяха особено тежка година, a много екипи претърпяха значителни загуби само за дни или дори часове, което доведе до значителни обратни изкупувания от страна на техните инвеститори.
Секторът на дигиталните активи се сблъска с предизвикателства, дължащи се на засиления регулаторен контрол в САЩ и на други места, което доведе до най-лошите 12 месеца за мениджърите на портфейли в последно време.
Въпреки това секторът отбеляза ръст на новите фондове и на талантите, тъй като в неотдавнашния доклад на Forteus Research се посочва, че се наблюдава „миграция на таланти от традиционните финанси към дигиталните активи“.
Според доклада мениджърите на портфейли с дигитални активи са постигнали по-добра абсолютна възвръщаемост в сравнение с мениджърите на традиционни портфейли за период от минимум 36 месеца.
Липсата на инфраструктура от институционален клас е съществена пречка за широкото институционално приемане на криптовалутите, което бе улеснено от последните развития, като например появата на по-специализирани компании и нарастването на броя на доставчиците на услуги.
Понастоящем са налични над 400 възможности за крипто търговия, с акцент върху търговията с деривати, по-специално фючърси и безсрочни суапове.
Търговията с дигитални активи е фрагментирана, което може да доведе до ценови размествания и неефективност. Настоящото състояние на търговията с класа активи, при което ценовите дислокации са често срещани, предлага шанс за арбитражни стратегии с ограничен базисен риск и ливъридж.
Това се подкрепя и от факта, че приблизително 65% от всички обеми на търговия с дигитални активи сега се сключват чрез деривати, като фючърси и безсрочни суапове, което води до голямо търсене на арбитражни стратегии.
Въпреки това индустрията все още е изправена пред няколко пречки, включително липсата на осведоменост на разпределителите, подходящи първокласни брокерски решения и срива на FTX, който „несъмнено подкопа доверието в доставчиците на крипто услуги“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Анализатор споделя предупреждение за алткойна
Макар и изправени пред препятствия, признаването на криптовалутите от страна на традиционните финанси постепенно се увеличава, за което свидетелства партньорството между Coinbase и платформата на Blackrock, която е отворена за институционални инвеститори, цитирано от Forteus като положителна илюстрация на „съвместната работа на традиционните и крипто компаниите…“.
В заключение, през последните години секторът на дигиталните активи е изправен пред значителни предизвикателства, но с появата на нови фондове и таланти по-голямото институционално приемане става все по-възможно.
Въпреки пречките пред индустрията, възможностите за арбитражни стратегии с ограничен базисен риск и ливъридж продължават да поддържат инерция по отношение на възвръщаемостта и инвеститорския интерес.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.