Бившият ръководител на Службата за контрол на валутата (СКВ) от администрацията на Клинтън - Юджийн Лудвиг - твърди, че крипто фирмите, които се конкурират с банките, в момента имат предимство.
Според доклад на Bloomberg, Лудвиг, който е и бившият изпълнителен директор на Deutsche Bank, каза, че крипто фирмите нахлуват в територии, които обикновено са запазени за традиционните финансови институции. Той подчерта, че често такива компании вършат престъпления безнаказaно, поради липсата на регулации.
Лудвиг спекулира, че нерегулираните крипто фирми, които приемат депозити на инвеститори и предоставят кредитни услуги без подходящ надзор, ще бъдат причината за следващата икономическа рецесия.
Според него, ако Федералният резерв някога навлезе в крипто активите чрез дигитална валута на централната банка (CBDC), те могат да се изместят банките като средство за депозиране на пари от хората. Това на свой ред би създало редица проблеми, се казва в доклада.
Съществува огромна опасност, че ако Фед навлезе в криптовалутите и започне да отнема депозитния опит от банковата индустрия и го прехвърли на държавата, ще имаме всякакви проблеми. Банковата система трябва да се използва като сигурен дистрибутор на крипто.
Лудвиг, чиято фирма инвестира във финтех, настоява такива компании да кандидатстват за харта, подобна на банковата. Регулаторите в САЩ обаче затегнаха изискванията за издаване на такива разрешителни на свързани с криптовалути компании наред с увеличаването на надзорните нужди за банките, които възнамеряват да предлагат услуги, свързани с дигитални активи.
Бившият ръководител на Службата за контрол на валутата е на мнение, че решението на проблема е да се позволи на банките да са по-агресивни на крипто пазарите, за да могат „да си върнат територията“, но отбеляза, че сега тенденцията е банките да правят обратното.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Федералният резерв и SEC вредят на Биткойн – Б. Брукс
През 2018 г. Лудвиг подкрепи решението на СКВ да позволи на финтех компаниите да кандидатстват за лиценз за създаване на услуги, подобни на банковите. През последната година обаче СКВ направи по-трудно за крипто фирмите да придобият този вид лиценз.
През ноември миналата година СКВ добави и допълнителни разпоредби за банките, които искат да включат крипто активи в своите бизнес модели.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.