Управляващата политическа партия в Япония представи ново предложение, което може драстично да промени позицията на страната по отношение на данъчното облагане на криптовалутите, като планира да намали сегашната данъчна ставка от огромните 55% на само 20%.
Тази инициатива е все още в начален етап, като преди представянето на окончателния проект се събират мнения от обществеността.
Предложените промени ще прекласифицират криптовалутите, като ги преместят от сегашната им категоризация по Закона за платежните услуги към третиране като финансови продукти по Закона за финансовите инструменти и фондовите борси. Тази промяна не само ще намали данъците върху печалбите, свързани с крипто, но и ще ги приведе в съответствие с данъчната структура, използвана за традиционните инвестиции в ценни книжа.
Акихиса Шиодзаки, виден член на Камарата на представителите на Япония, е начело на инициативата, подчертавайки, че това предложение има за цел да стимулира пазара, да подобри защитата на инвеститорите и да създаде по-определена данъчна рамка за крипто печалбите. Освен това Шиодзаки предположи, че този ход може да проправи пътя за въвеждането на спот крипто ETF-и в Япония.
Понастоящем Япония налага високи данъци върху печалбите от криптовалути, като ги категоризира като различен вид доходи, но правителството наскоро преразгледа някои данъчни политики. Основната промяна, въведена през декември, предвижда освобождаване от данъци за корпорации, които държат своите крипто активи дългосрочно, което им позволява да заобиколят данъците върху нереализираните печалби. Лидерите в индустрията са оптимистично настроени за тези развития, като Сота Ватанабе, главен изпълнителен директор на Startale, приветства усилията на правителството да си сътрудничи със заинтересованите страни в крипто сектора и насърчава по-нататъшните реформи.
Понастоящем предложението е отворено за обществено обсъждане до 31 март, след което ще бъде предадено на Агенцията за финансови услуги (FSA) за по-нататъшно разглеждане. Японската FSA вече посочи, че до юни ще предостави допълнителни регулаторни насоки по крипто въпросите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.