Япония се готви да отмени забраната си за спот крипто борсово търгувани фондове (ETF), подкрепени от Биткойн и Етериум, тъй като управляващата партия в страната представя нова регулаторна рамка за дигиталните активи.
Сота Уатанабе, главен изпълнителен директор на Startale Group, сподели това развитие на 6 март, разкривайки, че предложението има за цел да регулира криптовалутите в рамките на японския Закон за финансовите инструменти и борсите, предлагайки по-ясни насоки за пазара.
Предложените промени биха могли да отворят вратата за крипто ETF-и в Япония, засилвайки участието на местните инвеститори и потенциално повишавайки пазарните цени. Тъй като САЩ продължават да напредват с политиките си, благоприятстващи криптовалутите, включително планираната крипто среща, Япония работи, за да остане конкурентоспособна на световния пазар, като приема про-крипто стратегии.
Уатанабе добави, че предложението предполага криптовалутите да бъдат категоризирани като нов актив, а не като ценна книга, което е сигнал за по-благоприятна регулаторна позиция. Освен това данъчната структура за свързаните с крипто дейности може да бъде по-привлекателна, като данъчните ставки потенциално могат да намалеят от 55% на 20%.
Тази промяна следва продължаващите стъпки на Япония към възприемане на дигиталните активи, включително дискусиите в страната около използването на стабилни монети. Японското финансово дъщерно дружество SBI скоро ще започне да поддържа транзакции с USDC, което е забележително отклонение от предишните ограничения за стабилни монети, подкрепени от чужбина. Тъй като държавата предприема по-нататъшни стъпки за регулиране на криптовалутите, пазарните наблюдатели са оптимистично настроени относно предстоящото въвеждане на крипто ETF-и и потенциалния тласък за сектора.
Конгресът продължава работата си по два конкурентни законопроекта за стабилните монети, като Белият дом сигнализира за подкрепата на единия за сметка на другия.
В неотдавнашно изказване Лиза Гордън, председател на инвестиционната банка Cavendish, предложи Обединеното кралство да въведе данък върху крипто транзакциите, за да пренасочи вниманието на инвеститорите обратно към местните фондови пазари.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) направи забележителна стъпка в сектора на криптовалутите, като организира първата по рода си кръгла маса, посветена на регулациите на дигиталните активи.
Германският финансов регулатор BaFin се намеси, за да попречи на Ethena GmbH, дъщерно дружество на базираната във Франкфурт Ethena Labs, да предлага публично своята обвързана с американския долар стабилна монета USDe.