Главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс заведе дело срещу криптоборсата CoinEx, обвинявайки компанията, че се представя невярно за борса, защото не се е регистрирала като брокер-дилър на ценни книжа и стоки в щата.
Искът от 38 страници, подаден от Джеймс във Върховния съд на Ню Йорк на 22 февруари, обвинява CoinEx в участие в измамни практики и нарушаване на строгия щатски закон “Мартин”, който урежда регулирането на ценните книжа и законите за борба с измамите в САЩ.
В иска се твърди също, че CoinEx е включила в списъка няколко токена, които се считат едновременно за стоки и ценни книжа, включително AMP, LBC, RLY и LUNA. Джеймс заяви, че CoinEx не е регистрирана в Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) или в Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), както се изисква от законодателството на Ню Йорк за продажба на токени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Как престъпниците изпират милиарди незаконни средства чрез крипто?
Със съдебния иск се иска съдебна заповед, с която да се забрани на CoinEx да се рекламира като борса и да извършва дейност в щата, като се блокират интернет адресите и данните за GPS местоположението от Ню Йорк.
CoinEx не успя да се съобрази с призовка от Службата на главния прокурор през декември, което доведе до подозрения, че компанията е участвала в измамни практики.
Екипът, който стои зад Harvest Keeper dApp, е обвинен в измама, като се твърди, че е откраднал около $1 милион от потребителите.
Крипто общността следи отблизо най-големия хак при децентрализираните финанси (DeFi) за 2023 г., заради който Euler Finance загуби $197 милиона.
Според ZachXBT, лицето, което е експлоатирало Euler Finance, е върнало в събота 3,000 Етериум токена (ETH) на стойност около $5.4 милиона в DeFi протокола за кредитиране.
Ръководството на FTX разкри, че висши ръководители на крипто борсата, включително Сам Банкман-Фрийд, са получили плащания и заеми на обща стойност $3.2 милиарда, предимно от дъщерното дружество на компанията – Alameda Research.